به گزارش سرویس فرهنگ و هنر برنا، سید محمد حسینی وزیر فرهنگ و ارشاد اظهار داشت: بدون تردید تعامل و تبادل فرهنگی میان ملت‌ها به رشد و تعالی فضایل اخلاقی و انسانی در دنیای خسته از خشونت و بی عدالتی امروز می‌انجامد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد: برگزاری هفته فرهنگی جمهوری اسلامی ایران یقینا نقطه عطفی در روابط میان دو کشور خواهد بود و می‌تواند ظرفیت‌های نهفته فراوان موجود در مناسبات میان دو ملت را فعال کند.

وی در این مراسم که شمار زیادی از مقامات، شخصیت‌های سیاسی و نخبگان علمی و فرهنگی بوسنی، سفرا و کارداران خارجی و ایرانیان مقیم حضور داشتند به سابقه دوستی دیرین دو ملت ایران و بوسنی اشاره کرد و افزود: تعامل میان دو ملت در حوزه‌های مختلف به‌ویژه در زمینه فرهنگ همیشه جریان داشته است.

حسینی از هنرمندان، شاعران، و نویسندگان بوسنیایی دعوت کرد در رویدادهای فرهنگی بین المللی جمهوری اسلامی ایران همانند جشنواره‌های فیلم، تئاتر، موسیقی، هنرهای تجسمی و شعر فجر فعالانه شرکت کنند و از تجربیات فرهنگی و هنری جمهوری اسلامی ایران بهره‌مند شوند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: توانمندی‌های فراوان فرهنگی جمهوری اسلامی ایران قابل عرضه در قالب محدود نمایشگاه‌ها و هفته‌های فرهنگی نیست.

وی تصریح کرد: آنچه امروز در معرض دید علاقه‌مندان قرار می‌گیرد صرفا رایحه‌ای از شمیم روح نواز بوستان فرهنگ اصیل اسلامی و ایرانی و چند دسته گل از گلستان بزرگ فرهنگ و ادب و هنر مردمان سرزمین کهن ایران است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی هفته فرهنگی جمهوری اسلامی ایران را با استمداد از این شعرخواجه شوریده شیراز افتتاح کرد که:

گر در سرت هوای وصال است حافظا
باید که خاک درگه اهل هنر شوی

هنر نمایی گروه موسیقی سنتی هم نوازان که بی درنگ و در پیوند با سخنان وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی آغاز شد و قطعاتی از غزلیات حافظ و دیگر شعرای نامدار ایران را اجرا کردند با استقبال پر شور حاضران مواجه شد.

در ادامه این مراسم گروه‌های مختلف هنری از جمهوری اسلامی ایران به اجرای برنامه پرداختند که با استقبال حاضران مواجه شد.

حضور پر رنگ رسانه‌های گروهی و شبکه‌های تلویزیونی بوسنی که برخی به صورت زنده این رویداد فرهنگی را پوشش می‌دادند از نکات قابل توجه این مراسم بود.

هفته فرهنگی ایران در بوسنی و هرزگوین با حضور 32 نفر از هنرمندان کشورمان در عرصه‌های مختلف فرهنگی و هنری شامل صنایع دستی مینیاتور، نگارگری، فرش بافی، تذهیب و معرق کاری، منبت کاری، نقاشی و خط نقاشی، برگزار می‌شود.

همچنین گروه‌های موسیقی سنتی فارسی و آذری به اجرای موسیقی اصیل و سنتی ایرانی خواهند پرداخت.

تابلوهای عکس ایران شناسی و کتاب‌های مختلف در حوزه مطالعات ایران شناسی و اسلام شناسی نیز در معرض دید عموم قرار خواهد گرفت.