مسعود رایگان در گفت‌وگو با خبرنگار رادیو و تلویزیون برنا، پیرامون سریال «داوران» گفت: وقتی پیشنهاد بازی در این سریال به من داده شد حسابی از آن استقبال کردم چرا که این اثر به لحاظ فیلمنامه در سطح قوی داشت. اتفاقی که معمولا در کمتر سریالی رخ می‌دهد.

وی ادامه داد: قصه معمولا برای دیده شدن یک اثر نقش پررنگی را دارد. متاسفانه یکی از ضعف‌های ما در فیلمنامه‌ها این است که از سوژه بکر و جدید برخوردار نیستند و نوعی تکرار در آن وجود دارد. اما «داوران» به واسطه قصه جالب و پرداخت مناسب یکی از سریال‌های ماندگاری است که تاکنون در آن حضور داشتم.

رایگان در مورد چگونگی رسیدن به کاراکتر جلال تصریح کرد: هر بازیگری شیوه خاص خودش را برای رسیدن به یک نقش دارد. شیوه من هم برای رسیدن به کاراکترهای متفاوت این است که در مورد آن تحقیق انجام دهم و به دنبال ما به ازای بیرونی آن باشم. چون وقتی شما با دقت در مورد یک شخصیت تحقیق می‌کنید به راحتی می‌توانید خودتان را به ان نزدیک کنید و در نهایت مخاطب هم با کاراکتری که ایفا می‌کنید ،ارتباط بیشتری برقرار می‌کند چون نمونه آن فرد را در اطرافش دیده است.

او در پاسخ به این سوال که آیا وکلا با سریال «داوران» و به ویژه نقش جلال ارتباط برقرار کردند یا نه...؟ خاطر نشان کرد: خوشبختانه بازخوردهای مثبتی را در این مورد دریافت کردم، ضمن اینکه قبل از بازی در این کار با وکیل‌های بسیاری پیرامون حرفه‌شان صحبت کردم و حتی در بعضی از موارد به شکل پنهانی در چند محکمه شرکت کردم تا بتوانم به شکل واقعی در فضای این کار قرار بگیرم و دیالوگ‌‎ها و نوع روابط جلال دور از ذهن باشد. در هر حال به خاطر این نقش پایم به دادگاه باز شد. 

وی اضافه کرد: خوشبختانه این سریال با وجود مشکلات بسیاری که در ساخت آن وجود داشت با استقبال خوبی از جالب مخاطبان مواجه شد چراکه در آن تمام عناصر برای جذب مخاطب و احترام به سلیقه مخاطب وجود داشت.

رایگان در پایان گفت: شرایط سینما و تلویزیون ما بیش از گذشته دچار نوعی تزلزل شده است، به گونه‌ای که گاه از وضعیت موجود خنده‌ام می‌گیرد امیدوارم با بهبود شرایط بتوانیم بار دیگر هنر را احیا کنیم فراموش نکنید سینما و تلویزیون و در کل هنر بیش از گذشته در این شرایط بحرانی احتیاج به کمک دارد چرا که زنگ خطر در مورد وضعیت آن‌ها به صدا در آمده است .