ماه بهمن نزدیک است، بهمن برای هر کس یادآور خاطره‌ای فراموش نشدنی است بهمن، ماه انقلاب و ماه یک‌دلی و همبستگی است، ماه پیروزی بصیرت اسلامی و ورود سپیدی بر سیاهی است اما بهمن برای اهالی سینما و دوستداران هنر هفتم نیز بهترین ماه سال به حساب می‌آید. ماهی که از آن به عنوان عید سینمای ایران نام می‌برند. ماهی که سراسر شور و شوق را به همراه دارد. عطش تماشای فیلم‌ها برای علاقمندان پرده نقره‌ای کار را به جایی می‌رساند که تنها دیدن دقایقی از فیلم هم رضایت بخش است که نکند از قافله اهالی مطبوعات و قلم جا مانده و فرصت حضور در بحث‌های داغ سینمایی را از دست دهند.

بیست‌وهشت دوره با تمام فراز و فرودهایش گذشت و شاهد اتفاقاتی بودیم که خاطرات آن همچنان با ماست و در محافل سینمایی یاد می‌‌شود حتی لحظاتی که شاید دوست نداشته باشیم به یاد آوریم.

در طول جشنواره فیلم فجر در بین اهالی رسانه و مطبوعات همواره زمزمه‌هایی پیرامون توقیف و یا عدم نمایش بعضی از فیلم‌ها مطرح بوده، فیلم‌هایی که در طول سال فرصت اکران پیدا نکردند و یا سال‌ها در توقیف ماندند، حال این سوال اساسی مطرح می‌شود که چرا چنین بلایی بر سر سازندگان این آثار می‌آید. آیا شورای پروانه ساخت موضوع فیلم‌ها را مطالعه نمی‌کند که پس از ساخت به آن ها مجوز نمایش نمی‌دهد و یا سازندگان، فیلمنامه دیگری را به فیلم تبدیل می‌کنند. اما در دوره‌های اخیر برای نمایش چنین فیلم‌هایی در سینمای اهالی رسانه از ترفندهای جالبی استفاده شده است.

به عنوان مثال همین سال گذشته 3 فیلم " آتشکار" (محسن امیر یوسفی) " صد سال به این سال‌ها" (سامان مقدم) و " زمهریر" جنجالی‌ترین فیلم سال گذشته به کارگردانی علی رویین‌تن در آخرین ساعات شب و در واقع در اولین ساعات صبح به نمایش درآمد که به گونه‌ای اثرات رسانه‌ای آن را کاهش دهد تا عطش تماشای این فیلم‌ها را از مخاطب بگیرند. اما آیا امسال هم شاهد نمایش فیلم‌های ساعت "یک بامدادی" هستیم یا خیر.

با نگاهی اجمالی به آثار شرکت کننده در جشنواره بیست‌و‌نهم به کمتر نامی بر می‌خوریم که فیلمش دارای ویژگی‌های حساسیت برانگیز باشد. اما قطعاً فیلم‌های "بانوی شهر من" به کارگردانی ابراهیم حاتمی کیا، "خیابان‌های آرام" ساخته کمال تبریزی "پایان نامه" به کارگردانی حامدکلاهداری و آخرین ساخته مسعود ده نمکی یعنی "اخراجی های 3" جلسات نقد و بررسی به یاد ماندنی‌ای خواهند داشت. حال باید کمی صبر کرد و دید این سیاست برگزارکنندگان جشنواره به چه معناست و فیلم‌های یک بامدادی امسال کدامند... .

سرویس فرهنگ و هنر برنا/ احسان طوسی