به گزارش  سرویس فرهنگ و هنر برنا به نقل از روابط عمومی بنیاد سینمای فارابی، جواد شمقدری عصر شنبه در جمع خبرنگاران در یاسوج گفت: در چهار ماهه سال گذشته سه میلیون و 300 هزار نفر مخاطب سینما بودند اما امسال در این مدت مخاطب سینما به 9 میلیون افزایش یافته است.
شمقدری افزود: پیش بینی می شود که مخاطب سینمای ایران به 20میلیون تاپایان سال جاری افزایش یابد.
معاون سینمایی وزیر فرهنگ و ارشاد بیان کرد: افزایش مخاطب سینما یکی از برنامه های اصلی معاونت سینمایی است و هدف 100 میلیون مخاطب را طراحی کرده ایم.
شمقدری اظهار داشت: در سالهای قبل در دوره ای مخاطب سینما به زیر10 میلیون نفر کاهش یافت و تلاشهایی برای افزایش مخاطب صورت گرفت اما موفقیت آمیز نبود و به بیش از 13 میلیون افزیش نیافت.

وی با بیان اینکه یکی از علتهای کاهش مخاطب در بین سالهای 76 تا 78 عدم امنیت خاطر خانواده ها در سینما بود، افزود: در دوره ما تلاش شد که فیلم های خانواده گرا افزایش یابد که همه اعضای خانواده به سینما بروند و فیلم را ببینند.
شمقدری بیان داشت: به برکت فیلم اخراجی ها در سال 88 مخاطب سینما به 18 میلیون رسید.
معاون سینمایی وزیر ارشاد گفت: به رغم برخی تبلیغات در خصوص عدم استقبال مخاطب از سینما، شرایط نگران کننده نیست.
وی عنوان کرد: در کشور آلمان با جمعیت بیش از ایران میزان مخاطب سینما در سال 2010 حدود 21 میلیون نفر بود.
شمقدری اظهار داشت: آنچه سرانه مخاطب را در سایر نقاط دنیا افزایش داده اکران فیلمهای هالیوودی است که اکران این فیلم ها به عنوان یک شاخص فرهنگی برای جامعه ما زیبا نیست.

وی افزود: البته بحث اکران فیلم خارجی مد نظر است که با یک برنامه ریزی مدون اجرایی می شود.

 ** نگاه های استراتژیک در سینمای کشور کم است

شمقدری همچنین یکی از مشکلات سینمای ایران را گرفتار شدن در موضوعات داخلی عنوان و بیان کرد: نگاه های استراتژیک و بین المللی و نگاههایی که مخاطب جهانی را رصد کند، کمتر وجود داشته است.
معاون سینمایی وزیر ارشاد افزود: این مسئله باعث شده که سینمای ایران در جغرافیای خود گرفتار شود و از نظر اقتصادی هم نتواند خودی نشان دهد.
وی اظهار داشت: تلاش کردیم نگاههای بین المللی را به سینمای ایران وارد کنیم و با تولید فیلم 33 روز که به جنگ 33 روزه حزب الله با رژیم صهیونیستی می پردازد، در این زمینه حرکت کنیم.

شمقدری یادآور شد: این فیلم مورد استقبال بی نظیر فیلمسازان عرب قرار گرفته است.
معاون سینمایی وزیر فرهنگ و ارشاد همچنین عنوان کرد: رتبه ایران در تولید فیلم در سال گذشته 11 جهانی بوده است.