به گزارش   سرویس فرهنگ و هنر برنا به نقل از روابط عمومی و امور بین الملل وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، متن کامل پیام قائم مقام وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در امور شعر و ادب به شرح ذیل است:

" 27 شهریور ماه روز شعر و ادب نام‌گذاری شده است. این روز را به همه اصحاب علم و فرهنگ تهنیت می‌گویم.

باید اذعان کرد که شعر ثروت ملی است. مادر و ریشه همه هنرهای هفت‌گانه و نشان فرهیختگی و میراث‌دار هویت قومی، ملی، ایرانی و اسلامی ما ایرانیان است. قرن‌ها زلال اندیشه‌ها و باورها و اعتقادات در این سرزمین به زیور شعر آراسته ‌شده و در کنار نثر و پویاتر از آن به حیات پاینده خود ادامه داده است. بی‌شک، مردمی را که با شعر و ادب و هنر و فرهنگ، روح و جانشان آمیخته شده، با هیچ مقیاسی نمی‌توان ارزیابی کرد؛ چرا که در مسیر تمدن چندین هزار ساله خویش، آموخته‌اند که رشد روح قابل مقایسه با رشد این ابدان خاکی نبوده و پله‌های نردبان روح را انتهایی متصور نیست.

نگاهی کوتاه به گذشته، نشان می‌دهد که ادبیات آینه تمام نمای اقتصاد و اجتماع و اعتقاد و سیاست و طب و نجوم، بوده و در تمام ابعاد زندگی بازتاب داشته است. برای بررسی اینکه که بوده‌ایم، راهی نیست جز آشنایی با گذشته و برای ساختن آینده، راهی نیست جز ارتباط با گذشته و کسی که گذشته خویش را نداند بنای آینده را به روشنی نمی‌تواند.

شعر که زمانی پل ارتباطی قوی و عمیقی برای انتقال ارزش‌ها و بینش‌ها و نگرش‌ها در بین نسل‌های این سرزمین بود و محمل وعظ و خطابه و تعلیم و تذکیر، هنوز هم جایگاه ویژه خود را دارد و فرزندانی را زاده است که میدانی فراخ‌تر و ژرف‌تر آفریده‌اند و به کمک فناوری‌های نو و در دنیای مدرن رسالت ویژه‌ای یافته‌اند، اما نتوانسته‌اند جایگزین شعر بشوند.

توجه به ادبیات، توجه به فرهنگ است و فرهنگ، محمل تمدنی دیرپا برای انسان‌هاست، به‌ویژه آنها که برای رسیدن به هویتی اصیل به دنبال ارزش‌های الهی و بشری‌اند. در الگوی اسلامی ـ ایرانی پیشرفت لازم است که جایگاه ادبیات به لحاظ گستردگی مخاطبان به‌ دقت مهندسی شود. نام‌گذاری روز شعر و ادب تلاشی است که امید می‌رود در پیکره روزها و شب‌های مردمان سرزمینمان ساری و جاری شود و بستر‌ساز طلایه‌داری ما چونان گذشته در فرهنگ جهانی باشد. بزرگان شعر و ادب فارسی همچون فردوسی، مولوی و سعدی و حافظ در اعتلای فرهنگ و تمدن ایران ـ اسلامی بیشترین تاثیر را داشته‌اند و برای فرهنگ بشری ارمغان‌ها فرستادند. امید است با شناخت بیشتر آنان و تعامل فرهنگ‌ها راه را به سوی صلح و دوستی و عدالت و آزادی هموارتر کنیم. روز شعر و ادب با روز بزرگداشت شهریار مصادف است، به روان شهریار، شاعر برجسته معاصر نیز درود می‌فرستیم."