نشست بررسی «نسبت موسیقی و اسلام» برگزار می‌شود

   
به گزارش سرویس فرهنگ و هنر  برنا  به نقل از ستاد خبری نخستین جشنواره " طواف تا ولایت "  سید عبدالمجید کیانی هندی، حسن ریاحی، شاهین فرهت،داریوش طلایی و رضا مهدوی به عنوان داوران بخش موسیقی نخستین جشنواره هنرهای اسلامی «طواف تا ولایت» معرف شدند.

رضا مهدوی دبیر بخش موسیقی جشنواره با اعلام این خبر گفت: در بخش موسیقی جشنواره یک نگاه کلی به هنرهای اسلام داریم؛ البته این عرصه زیر شاخه‌های فراوانی دارد که اهمیت این زیر شاخه‌ها در موسیقی اسلامی در دوره‌های صفویه و قاجاریه و به ویژه دوران پس از انقلاب اسلامی دیده‌ایم. در بخش موسیقی جشنواره هم آثار رسیده در ژانرهای گوناگون، در بخش‌های موسیقی بی‌کلام و با کلام مورد داوری قرار می‌گیرد.

وی همچنین با اشاره به نوع داوری آثار، افزود: در شاخه بزرگسالان، سنتی، ارکسترال، کلاسیک، پاپ، محلی و نواحی، مدرن و در بخش کودکان نمونه‌هایی از ریتم‌ها و ملودی‌ها، آهنگ ترانه‌ها و کلام‌های موزون در قالب اشعار و ترانه‌، مورد بررسی و داوری قرار می‌گیرد.

مهدوی درباره فعالیت‌های بخش جنبی جشنواره هم خاطر نشان کرد: در بخش جنبی جشنواره هم قصد داریم مقالات و نشست‌های تخصصی و میزگردهایی را با استادن برجسته این حوزه برگزار کنیم. همچنین برگزاری چند کارگاه آموزشی با حضور استادن برجسته داخلی و خارجی را در نظر داریم و قرار است با حضور هیات داوران یک نشست تخصصی درباره نسبت موسیقی و اسلام نیز برگزار شود.

وی در ادامه درباره دیگر بخش‌های جشنواره گفت: بخش موسیقی جشنواره هنرهای اسلامی «طواف تا ولایت» شامل بخش‌های سنتی، کلاسیک‌غرب، پاپ، ویژه، بین‌الملل، نواحی- محلی، تواشیح، کودک و تکنوازی است که در هر یک از این بخش‌ها با چهره‌های برجسته هر بخش، چه در حوزه آهنگسازی و چه در خوانندگی رایزنی‌هایی صورت گرفته تا از حضورشان استفاده کنیم.
نخستین جشنواره هنرهای اسلامی «طواف تا ولایت» از 16 تا 24 آبان‌ و دربازه زمانی اعیاد قربان و غدیر به دبیری «شهرام گیل‌آبادی» در تهران برگزار می‌شود؛ مهلت ارسال آثار به این جشنواره تا 15 مهر سال جاری است.