به گزارش خبرنگار ادبیات برنا، پانته‌آ صفایی، شاعر جوان برگزیده چهارمین دوره شعر فجر از جشنواره‌های شعر به عنوان عامل تشویق و ایجاد رقابت بین شعرای جوان یاد کرد و افزود: با توجه به رویکرد چند ساله جشنواره شعر، یکی از مشکلات جشنواره‌های پیشین این است که طیف محدود و خاصی را پوشش می‌دهد و کسانی که در زمینه شعر سپید فعالیت می‌کنند، حضورشان در جشنواره‌ها کم رنگ است. برگزارکنندگان جشنواره باید علت این امر را شناسایی  و در این شعرا انگیزه کافی برای شرکت در جشنواره ایجاد کنند.

وی محدودیت مرزی اشعار را یکی از بزرگترین مشکلات و مسائل این عرصه دانست و عنوان کرد: متاسفانه ادبیات امروز ما به دنیا معرفی نشده است و تا وقتی که این تبادل صورت نگیرد، اشعار ما قابلیت جهانی شدن را از دست می‌دهند. بقیه کشورها هزینه‌ فراوانی صرف ترجمه آثار ادبی خود به زبان‌های دیگر می‌کنند و با این روش از آثار ادبی کشورشان حمایت می‌کنند.

صفایی ترجمه آثار برگزیدگان را راهی برای تشویق شعرای جوان دانست و افزود: ترجمه و نقد آثار برگزیدگان باعث تبادل نظر میان شعرای کشورهای دیگر با ایران می‌شود و فضایی برای محک زدن آن‌ها فراهم می‌کند.

شاعر مجموعه" ازماه تاماهی" در ادامه بیان کرد: تعداد جشنواره‌هایی که با موضوع شعر آزاد برگزار می‌شود، اندک است، از طرفی شعرای جوان برای چاپ آثارشان توان مالی مناسبی ندارند و افراد تمایل دارند، در این حوزه فعالیت کنند. وهمه این مسائل فضایی دشوار را برای شعرای جوان پدید می‌آورد.

صافی اضافه کرد: ممیزی با سیاست هماهنگ در تمام استان‌ها اعمال نمی‌شود و عملکرد مسئولان دراین زمینه برپایه سلیقه‌های شخصی است و این موضوع تاثیر منفی فراوانی در نتیجه نهایی کار دارد.

مجموعه شعر "روزهای آخر آبان" سروده پانته‌آ صفایی به زودی به همت مرکز آفرینش‌های ادبی حوزه هنری و توسط انتشارات سوره مهر روانه بازار کتاب خواهد شد.پیش از این مجموعه‌های "خوش به حال آهوها"، "گریه‌هی حّوا" و "دیشب کسی مزاحم خواب شما نبود" از صفایی منتشر شده‌‌اند.