نمایش عروسکی «گرگنامه» به نویسندگی و کارگردانی سید یاسر هاشم زاده در جشنواره «چادر خیال» تاجیکستان اجرا می شود.

به گزارش سرویس تئاتر و موسیقی خبرگزاری برنا، این نمایش که کاری از اعضای مرکز فرهنگی ‌هنری کانون بیجار در استان کردستان است، به دعوت تئاتر دولتی تاجیکستان و دبیرخانه جشنواره «چادر خیال» که 28 فروردین تا 4 اردیبهشت در شهر دوشنبه برگزار می شود به صحنه می رود.

«گرگنامه»اول اردیبهشت در سالن اصلی محل برگزاری چهارمین دوره این جشنواره اجرا می‌شود.

این نمایش عروسکی، داستان گرگی را روایت می کند که در محیطی آلوده زندگی می‌کند. روزی از شدت گرسنگی تخم مرغی را به دست می آورد و با آرزوی تبدیل شدن به مرغ از آن نگهداری می کند اما به محض به دنیا آمدن، جوجه او را «مامان» خطاب می کند و گرگ هر کاری می کند نمی تواند جوجه را بخورد و حس مادر فرزندی بین آن ها به وجود می آید که سرآغاز اتفاقات جالب و پندآموزی است.

تکنیک اجرای نمایش «گرگنامه» ترکیبی است و این نمایش به شیوه تاپ تیبل اجرا می شود حتی در نمایش نیز عروسک گردانان وارد صحنه شده و در پیشبرد داستان شرکت می کنند.

بر اساس این خبر، در نمایش سعی شده که دیوار چهارم بین تماشاگر و صحنه و عروسک شکسته شود و تماشاگر خود را در آلوده کردن محیط زیست و نابودی مراتع و جنگل سهیم و مقصر بداند.

همچنین، این داستان اقتباسی آزاد از نمایش نامه «روباهک حیله‏گر و جوجه زرین» نوشته «کنجا ابراهیم‏اف» دبیر جشنواره است.

محمد وطن خواه، محمدرضا راستگو، محمد شاه محمدی و پارسا فریدونی عروسک گردان نمایش هستند.

نور پرداز و اجرای موسیقی توسط علیرضا کرمی انجام می شود. ساخت عروسک و طراح صحنه را نیز سید یاسر هاشم زاده عهده دار است.

نمایش «گرگنامه» در بخش های استانی، منطقه ای و کشوری پانزدهمین جشنواره عروسکی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان شرکت کرده و توانسته در تمام بخش ها جوایز برتر کارگردانی، عروسک گردانی و ساخت عروسک را به دست آورد.

این نمایش از سوی مدیریت تولید تئاتر و تئاتر عروسکی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در قالب لوح فشرده تولید و منتشر شده و در مراکز فرهنگی و هنری سراسر کشور موجود است.