گروه هنری "دیار" به سرپرستی صادق آزمند و آهنگسازی مجید خسروی طی روزهای گذشته، در شهرهای مختلف ترکیه به اجرای موسیقی مقامی تنبور پرداختند.

به گزارش سرویس تئاتر و موسیقی خبرگزاری برنا، این گروه هنری پس از اجراهای متعدد در اقصی نقاط ایران، این بار در کشور ترکیه و در شهرهای؛ استانبول، آنکارا، نوشهیر، کایسری، گورمه و با اجراهای پژوهشی موسیقی مقامی در موسسه های فرهنگی هنری و کنسرواتوار موزیک این کشور با همکاری و همیاری چند تن از موزیسین های این کشور و ارکسترهای کلاسیک مهاجر به ترکیه، شروع به همکاری و اجرای موسیقی مقامی (تنبور یارسان) کردند.

مجید خسروی آهنگساز گروه موسیقی "دیار" در گفتگویی اظهار داشت: آنسامبل و چیدمان سازی ارکستر دیار برگرفته از موسیقی قدما و ملودی های عرفانی و مقامی ساز تنبور کرمانشاهان و آواهای غرب کشور ایران است.

وی توجه به حال و هوای موسیقی و ارتباط این نوع موسیقی با مخاطب را از ویژگی های فرهنگ مشرق زمین برشمرد و افزود: با همت اعضای گروه دیار سعی به ارائه هر چه بهتر و قابل درك تر شدن ملودی های موسیقی مقامی تنبور شده است.

خسروی توضیح داد: پارت ها و ملودی های نوشته شده برای تمامی سازهای این ارکستر بر طبق ماهیت موسیقی همان مرز و بوم و موسیقی ارکسترال علمی تنال و ارتباط فرهنگ مشرق و مغرب، با خط ارتباطی تنال با مدال بوده و سعی بر هارمنیک کردن بعضی از خط های ملودیک موسیقی تنبور شده است.

اعضای گروه «دیار» عبارتند از: سرپرست: صادق آزمند، خواننده: آسانا برهان ازاد، عود: امیر حسین قربانی، سازهای کوبه ای، آهنگساز و تنظیم کننده: مجید خسروی و روابط عمومی: محمود صفری.

گفتنی است چند تن از نوازندگان و هنرمندان کشور ترکیه و کشورهای دیگر، همگی به صورت نوازنده های میهمان و افتخاری با گروه دیار فعالیت دارند.

براساس این گزارش اجرای کنسرت به یاد و خاطره ی استاد "محمدرضا لطفی" در هفته ی جاری و همچنین اجرا در چند شهر ترکیه به یاد کشته شدگان حادثه ی معدن در این کشور، در هفته ی آینده از جمله برنامه های گروه هنری "دیار" خواهد بود.