به گزارش خبرگزاری برنا،حامد بهداد بازیگر سینما در شرایطی وارد خیمه 10 «سوگ چامه ها» شد که بانوان تعزیه خوان میناب مشغول اصغرخوانی بودند.

بهداد قبل از شروع مقتل خوانیش گفت: افکار عمومی ما بر این باور است که در چنین مجالسی صاحبان اصلی مجلس حضور دارند. من امشب از صاحب این مجلس سپاسگزارم که سعادت این مقتل خوانی را نصیب من کرد. قبل از آمدنم یکی از هموطنان بوشهری از من خواست که در این مجلس برای شفای مریضش دعا کنم و من نیز از شما می خواهم که برای شفای آن مریض و شفای درون خودمان دعا کنید.

این بازیگر ادامه داد: من می خواستم از شما تقاضا کنم که برای شادی روح پدرم هم دعا کنید.

وی سپس مقتل خوانیش را با یاد پدرش اینگونه آغاز کرد: در شب نماز و وعده دیدار از او پرسیدند مرگ چگونه است در چشم و او به شیرینی لبخندهای گفته است: شیرین تر از عسل.

همچنین شوشتری رئیس هیات مدیره برج میلاد تهران اعلام کرد: مراسم «سوگ چامه ها» که این شب ها با عنوان خیمه ها و نجواها در برج میلاد برگزار می شود، در واقع یک پرفورمنس آرت است و روش جدیدی در ارائه هنرهای عاشورایی است.

وی با بیان اینکه این مراسم که هنرهای مختلف اقوام ایرانی را در دل خود جای داده، روایتی نوین از حماسه عاشورا است، افزود: هدف ما از برگزاری این مراسم، دیده شدن زحمات هنرمندانی است که در زمینه آیین های عاشورایی هنرنمایی می کنند.

به گفته شوشتری با توجه به اینکه این اولین دوره برگزاری مراسم سوگ چامه هاست و باید گفت که ما هنوز در زمینه محتوا با مشکل مواجه هستیم و این برنامه نیازمند نقدهای جدی اهل فن است تا در دوره های بعد با کیفیتی بالاتر و محتوایی ارزنده تر ارائه شود.

وی با بیان اینکه سوگ چامه ها انتقال مفاهیم عاشورایی با زبان هنر است، یادآور شد: آیین های عاشورایی در دل خود پیام هایی را به همراه دارد که باید دید هر مراسم چه پیامی را از عاشورا به مخاطب ارائه می دهد. آیین های عاشورایی از یک سو مظلومیت امام حسین (ع) مطرح می کنند و از سوی دیگر عزت، مردانگی، صبر، استقامت و شجاعت عاشوراییان را. مهم این است که ما از چه منظری به عاشورا نگاه کنیم و چه پیامی را انتقال دهیم.

بازدید رئیس خانه هنرمندان و اعضای شورای شهر تهران از «سوگ چامه ها»

همزمان با برپایی مراسم سوگ چامه ها در برج میلاد تهران، شب گذشته 29 آبان ماه تعدادی از اعضای شورای شهر تهران از خیمه های مختلف برپاشده در یادمان ملی ایرانیان بازدید کردند.

ابوالفضل قناعتی و سردار طلایی از جمله اعضای شورای شهر بودند که پس از بازدید از 10 خیمه برپاشده و گپ و گفت با هنرمندان حاضر شده در خیمه ها، به کنسرت شب دهم علیرضا قربانی که این برنامه نیز در قالب برنامه های عاشورایی برج میلاد تهران بود، رفتند.

از دیگر مسوولان بازدیدکننده مراسم «سوگ چامه ها» مجید سرسنگی رئیس خانه هنرمندان بود که در حاشیه این بازدید گفت: باید از اجرای این مراسم در نقاط فرهنگی دیگر پایتخت الگو برداری شد و نمونه این مراسم ها در دیگر نقاط پایتخت برگزار شود.