به گزارش خبرنگار تئاتر برنا، نشست رسانه‌ای پانزدهمین جشنواره بین‌المللی نمایش‌های آیینی و سنتی صبح امروز 21 تیرماه با حضور محمود عزیزی دبیر جشنواره، محمدحسین ناصربخت دبیر پیشین و مشاور دبیر، حمیدرضا اردلان دبیر سمینار علمی جشنواره و یزدان عشیری روابط عمومی جشنواره در سالن کنفرانس مجموعه تئاتر شهر برگزار شد.

بنا بر این گزارش در ابتدای این مراسم عزیزی با اشاره به اینکه این جشنواره تنها جشنواره‌ای است که عنوان‌اش با محتوایش هماهنگی دارد، گفت: البته جشنواره تئاتر رضوی و جشنواره دفاع مقدس هم همسو و در یک جهت هستند، اما در میان جشنواره‌های ملی ما این تنها جشنواره‌ای است که میراث آیینی و سنتی ما را در خود جای می‌دهد.

وی با بیان اینکه بسیاری از امکانات و مشاغل عدیده‌ای که در دل نمایش‌های سنتی وجود داشته است به یک شی‌ء سنتی تبدیل شده است، افزود: بنابراین ما باید قدردان هوشمندی عزیزان برگزارکننده جشنواره باشیم که در این فرصت کم توانستند این بخش از هنرهای نمایشی کشور را دوباره احیاء کند. 

دبیر جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی ادامه داد: امیدوارم در طول این یک هفته بخش پژوهش را فراموش نکنیم، چون این بخش مهمترین و ماندگارترین بخش جشنواره است. همچنین بخش سمینارها نیز از اهمیت ویژه‌ای برخودار است، چون دستاوردهای بسیار خوبی از سراسر جهان در این بخش وجود دارد. 

ناصر‌بخت: بخش نمایشگاه جشنواره برای اولین در جشنواره سنتی آیینی حضور دارد
همچنین در ادامه این نشست محمدحسین ناصربخت مشاور دبیر جشنواره گفت: بخش نمایشگاه جشنواره امسال برای اولین بار است که در جشنواره سنتی آیینی حضور دارند. در سال‌های گذشته برای تشکیل موزه تئاتر صحبت‌هایی شده بود و قرار بود گام‌هایی برداشته شود که ناتمام ماند؛ اما امسال با نمایشگاه البسه، اسناد و عروسک‌های نمایشی که در تالار وحدت برگزار می‌شود، قصد داریم همه حوزه‌های تئاتر را به نمایش بگذاریم.

وی در ادامه با بیان اینکه موزه تئاتر مثل سایر قسمت‌های جشنواره نیست، چون بخشی از آن به بازسازی نمایش‌های قدیمی اختصاص دارد، افزود: همچنین علاوه بر اجرای نمایش‌های سنتی پخش فیلم این نمایش‌ها نیز در این نمایشگاه وجود دارد. 

مشاور دبیر جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی در پایان ابراز امیدواری کرد این موزه در جهت تشکیل موزه تئاتر که بخشی از آن موزه نمایش‌های آیینی و سنتی است، موفق عمل کند.