به گزارش خبرنگار ادبیات برنا، نشست نقد و بررسی مجموعه شعر نوجوان "دفتر گل باز شد" عصر دیروز (شنبه 16 بهمن) با حضور مریم زندی، شاعر اثر و جعفر ابراهیمی شاعر و منتقد در سرای اهل قلم برگزار شد.

جعفرابراهیمی (شاهد) در ابتدای این نشست سخنان خود را با مقدمه‌ای در باب شعر کودک آغاز کرد وگفت: متاسفانه در جامعه ما تعریف غلطی از شعر کودک ارائه شده ، به گونه‌ای که عموم مردم کلیه اشعار 4 تا 18 ساله را " اشعار کودکانه" می‌نامند. البته از سوی کانون پرورش فکری کودکان ونوجوانان تقسیم بندی‌هایی برای شعرهای گروه‌های سنی متفاوت صورت گرفته است. براساس این مرز بندی؛ الف اشعاری برا ی کودکان ، پیش دبستانی، ب (از اول تا سوم دبستان)، ج(از چهارم تا پنجم ) ، د (دوران راهنمایی) و ه (دبیرستان) در نظرگرفته شده است. 


وی تاکید کرد: هر شاعری استعداد و توانایی سرودن شعر را برای مخاطبی خاص دارد. برخی برای نوجوانان شعر می‌گویند و بعضی دیگر برای کودکان. اما کمتر کسی را می‌بینیم که در سرودن شعر برای هر سه گروه‌های سنی به یک میزان موفق باشند. عموما هرچه گروه سنی مخاطبان پایین می‌آید، شعر گفتن برای آن‌ها دشوارتر می‌شود. همچنین ما در سرودن شعر برای گروه‌های متفاوت سنی با محدودیت‌هایی مواجه می‌شویم. مثلا در شعر خردسال باید تجربیات خود را از دنیای خردسال به محدودیت‌های کلامی او اضافه و برای سرودن از وزن‌های هجایی استفاده کرد.

شاعر"آسمان ابری نیست" در ادامه افزود: شعر کودک، شعری سهل و ممتنع است. برخی از شاعران بزرگسال که بر عروض و قافیه تسلط کافی داشته‌اند گمان می‌بردند، سرودن شعر کودک بسیار آسان است، اما زمانی که دست به کار سرودن بردند، متوجه شدند این کار از عهده آن‌ها برنمی‌آید. سرودن شعر کودک بسیار وسوسه برانگیز است، به همین علت است که گاهی به آثاری برمی‌خوریم که مولفانشان اصلا شاعر نبوده‌اند و حتی هستند ناشرانی که به برخی از شاعران نه تنها پولی نمی‌پردازند، بلكه برای چاپ كتاب‌هایشان از آن‌ها پول هم می‌گیرند.

وی تصریح کرد: بیشتر اشعاری که در ابتدای راه شاعر برای کودک و نوجوان می‌سراید خام و سطحی است و هر شاعری برای اینکه بتواند در زمینه کودک و نوجوان به موفقیت دست یابد، باید تاب و توان نقد را داشته باشد. کسانی که تحمل نقد را ندارند خیلی زود از این دایره خارج می‌شوند. 


این شاعر کودک و نوجوان با اشاره به مجموعه "دفتر گل باز شد" مریم زندی گفت: شعرهای مریم زندی در زمینه نوجوان قابل قبول است و من تصور می‌کنم ایشان در زمینه شعر نوجوان بیش از شعر کودک موفق شوند. ساختمان شعر و تاثیرگذاری نهایی در شعر کودک اهمیت فراوان دارد، در اشعار زندی گاهی  به راحتی می‌توان کلماتی را حذف یا جا به جا کرد. همچنین برای سرودن شعر کودک باید دنیای کودکی و خاطرات را حفظ کردو از یادنبرد یک شعرکودک ماندگار تاریخ مصرف ندارد و در همه زمان‌ها قابل خواندن وشنیدن است.

درادامه این نشست مریم زندی شاعر "دفتر گل باز شد" در تایید سخنان جعفر ابراهیمی افزود:  دوران کودکی من به اندازه دوره کودکی شما که در طبیعتی بکر سپری شده، خاطره‌انگیز نبود. تنها زیبایی کوچه کودکی‌ام درختی بود که در میانه کوچه‌مان کاشته بودند شاید به همین دلیل است که من در 10 سالگی برای بزرگسالان شعرمی‌گفتم و اکنون برای نوجوانان شعر می‌گویم.

وی درباره ضعف برخی از شعرهای این مجموعه تصریح کرد: زمانی که مجموعه اشعارم را برای ناشر فرستادم تصور می‌کردم آن‌ها را با حذف و تعیین گروه سنی  به چاپ برساند که متاسفانه این چنین نشد.


زندی در ادامه این نشست برخی از شعرهای كودك و نوجوان خود را برای حاضران خواند.


مجموعه " دفتر گل باز شد" در سال 87 برگزیده سومین جشنواره بین المللی شعر فجر شد. این مجموعه سروده‌های 7 سال فعالیت مریم زندی از سال 82 تا 88 دربرمی‌گیرد.