به گزارش فرهنگ‌وهنر برنا،  محمودرضا اكرامی‌فر دبیر علمی پنجمین جشنواره بین‌المللی شعر فجر گفت: خوشبختانه میزان استقبال از این جشنواره فراتر از سطح انتظار ما بود و در مجموع یك هزار و 283 شاعر در بخش‌های چهارگانه رقابتی با بیش از40 هزار اثر با یكدیگر به رقابت می‌پردازند.

وی كوچك‌ترین فرد حاضر در این جشنواره را شش و بزرگ‌ترین آنها را 90 ساله معرفی كرد.

جشنواره استانی شعر فجر در قزوین آغاز به كار می‌كند
بخش استانی پنجمین جشنواره بین‌المللی شعر فجر در قزوین روز دوشنبه 18 بهمن ماه به طور رسمی آغاز به كار می‌كند.

محمدحسین شفیعی‌ها مدیركل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قزوین گفت: این جشنواره كه با حضور مصطفی محدثی خراسانی و محمدرضا عبدالملكیان در روز هجدهم بهمن كار خود را آغاز می‌كند، از بزرگ‌ترین رویدادهای ادبی در سطح استان به شمار می‌آید.

وی اضافه كرد: در این مراسم علاوه بر شعرخوانی 20 شاعر استانی، از 25 شاعر پیشكسوت فعال در سطح استان نیز تقدیر خواهد شد.

جشنواره شعر فجر سایت‌ها و وبلاگ‌های برتر شعر را معرفی كند
جواد محقق گفت: در شرایط فعلی سایت‌ها و وبلاگ‌های ادبی فعالی وجود دارند كه به طور جدی در زمینه شعر فعالیت می‌كنند و خوب است كه جشنواره شعر فجر نمونه‌های برتر آنها را هم معرفی كند.

عضو شورای سیاست‌گذاری جشنواره بین‌المللی شعر فجر افزود: طبیعی است كه هر جریانی به مرور زمان تكمیل می‌شود و جشنواره شعر فجر هم از این قاعده كلی مستثنی نیست و با توجه به تغییر مدیریت‌ها و دبیران جشنواره، نوع نگاه، سلیقه و شناخت آنها هم در ایجاد این فضا بی‌تاثیر نبوده است.

وی با اشاره به روند تغییراتی كه این جشنواره طی چهار دوره گذشته تاكنون طی كرده است، یادآور شد: به اعتقاد من با افزوده شدن بخش ترانه و سرود به بخش‌های سه گانه پیشین این جشنواره، در حال حاضر تمامی قالب‌های شعری پوشش می‌یابد.

محقق در پایان خاطر نشان كرد: اصل اساسی در این جشنواره یا هر جشنواره دیگری این است كه شیوه برگزاری و تقسیم‌بندی بخش‌های گوناگون آن به گونه‌ای بنا شود كه راه برای روز آمد كردن آنها و بالا بردن وجه كیفی كار همچنان باز باشد.

جشنواره شعر فجر نیازمند رویكرد جدی‌تر به نقد شعر است
عضو شورای سیاست گذاری جشنواره شعر فجر با اشاره به ضرورت تقویت نقد ادبی در ایران عنوان كرد: جشنواره بین‌المللی شعر فجر نیازمند اتخاذ رویكردهایی جدی‌تر به این حوزه و نیز سایر حوزه‌های تئوریك شعر است.

دكتر منصوره نیكوگفتار افزود: راه‌اندازی این جشنواره در مجموع یك اتفاق مثبت بود و امیدوارم كه بتواند منشاء آثار مطلوبی در جامعه فرهنگی و شعری كشور باشد.

وی در ادامه یادآور شد: این جشنواره به دلایل مختلف از جمله پیشینه كوتاهی كه دارد تاكنون نتوانسته ملاك‌ها و تعاریف خود را نزد شاعران كه در حقیقت مخاطبان حقیقی آن هستند، شفاف كند و شاید در بعضی بخش‌ها كماكان با دیده تردید نگریسته می‌شود.

شاعران برگزیده جشنواره شعر فجر فرصت‌ حضور را به دیگران ببخشد
یك شاعر كودك و نوجوان گفت: جشنواره شعر فجر یك رقابت ملی است و بهتر است كسانی كه در یك دوره برگزیده می‌شوند؛ فرصت حضور در این جشنواره را به دیگران ببخشند.

غلامرضا بكتاش در این باره افزود: به اعتقاد من تقویت جنبه رقابتی این جشنواره امر مطلوبی بوده و به كشف استعدادهای جوان منجر شده است.

وی از شاعران پیشكسوت و نامداران عرصه ادبیات درخواست كرد كه فرصت حضور در این رویداد گسترده ادبی را به شاعران كمتر شناخته شده و جوان ببخشند.

انجمن شاعران برگزیده جشنواره شعر فجر تشكیل شود
كبری بابایی با اشاره به اینكه ایجاد تشكّل‌ها و واحدهای صنفی می‌تواند در ارتقاء كیفی شعر موثر باشد، خواستار تشكیل انجمن شاعران برگزیده شعر فجر شد.

شاعر برگزیده بخش كودك و نوجوان افزود: نفس برگزاری هر جشنواره‌ای موجب بروز اتفاقات مطلوبی می‌شود كه از جمله آن‌ها می‌توان به ایجاد فضای رقابتی سالم میان شاعران اشاره كرد.

وی ادامه داد: اهدا جوایز و معرفی گسترده‌تر شاعران به عموم مخاطبان از جمله پیامدهای مطلوب دیگری است كه جشنواره‌ها به دنبال دارند و جشنواره شعر فجر هم از این منظر عملكرد قابل ستایشی داشته است.