به گزارش سرویس فرهنگ‌وهنر برنا، دکتر رشدی راشد محقق  تاریخ علم و برنده جایزه جهانی کتاب سال، به دعوت دانشکده ادبیات دانشگاه الزهرا(س) ساعت 15 دوشنبه مورخ 18 بهمن ماه، در تالار دکتر تورانی به ایراد سخنرانی می‌پردازد. در این نشست دکتر حسین معصومی همدانی، مترجم کتاب ایشان نیز حضور خواهد داشت.

دکتر رشدی راشد با نگارش کتاب "تاریخ علم و فلسفه در جهان اسلام"، برنده جایزه کتاب سال 1389 شده است که به همین منظور در مراسمی که از طرف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در تاریخ 19 بهمن 89 در تالار وحدت برگزار خواهد شد، شرکت خواهد داشت.

این استاد تاریخ علم، فیلسوف و متفکر مصری‌الاصل، دارای موقعیت برجسته علمی در فرانسه و از بزرگان دانشمندان امروز دنیای اسلام است. وی که بیش از پنجاه سال است در پاریس زندگی می کند، همه عمر خود را وقف درس و تحقیق و تتبع کرده است. آگاهی و دانش وی نسبت به تاریخ علم و به ویژه تاریخ ریاضیات و علوم وابسته و از جمله هیئت و نور و مکانیک در تمدن اسلامی بسیار گسترده است و بسیاری از دوستان عالم و دانشمند از جمله دکتر حسین معصومی همدانی (مترجم کتاب ایشان) از شاگردان و علاقمندان وی قلمداد می شوند.

وی بی‌تردید تحت تاثیر مکتب فکری اصلاح طلبی عربی و اسلامی و تجدد خواهی ریشه دار مصری است. وی آگاهی و دانش گسترده ای نسبت به تحولات فکری دوران معاصر، دوره های تجدد گرایی و غرب گرایی، ملی گرایی و اسلام گرایی مصر دارد. دیدگاههای جالبی نسبت به رشید رضا، حسن البناء، عبدالرحمن کواکبی، سید قطب و بسیاری دیگر از متفکران مصر از وی موجود است.

رشدی راشد استاد دانشگاه پاریس و رئیس یکی از گروه های تحقیق در مرکز ملی مطالعات علمی فرانسه است و در این کشور از موقعیت علمی بسیار برجسته ای برخوردار است و تاکنون شاگردان بسیاری تربیت کرده است. از او کتاب ها و مقالات فراوانی به ویژه به زبان فرانسه و البته به زبانهای دیگر و بویژه، انگلیسی و ایتالیایی از جمله تاریخ الریاضیات العربیه، علم المناظر و علم انعکاس الضوء، الجبر و الهندسه فی القرن الثانی عشر:مولفات شرف الدین الطوسی، علم الهندسه و المناظر فی القرن الرابع الهجری (ابن سهل- القوهی- ابن الهیثم)، تاریخ الریاضیات العربیه بین الجبر و الحساب، موسوعه تاریخ العلوم العربیه: تالیف مجموعه من الباحثین العالمیین منتشر شده است.