به گزارش خبرنگار ادبیات برنا، سعید بیابانکی شاعر و طنزپرداز در گفت‌وگو با ستاد خبری نوزدهمین کنگره سراسری شعر دفاع مقدس گفت: آنچه موجب بیرون آمدن ادبیات از دل جنگ در جامعه می‌شود، کنگره شعر دفاع مقدس است که خوشبختانه در طول سال هم جاری و ساری است. 

وی ادبیات دوران جنگ را به ستون پیاده خطوط مقدم جنگ تشبیه کرد و متذکر شد: امروزه با پایان گرفتن جنگ بسیاری از نیروها عقب نشینی کرده‌اند و طبیعتا بخشی از شعر دفاع مقدس هم شهید شده و تنها پلاک شاعر شهید آن برای ما باقی مانده است. 

این شاعر با اشاره به نزول کمی شعر دفاع مقدس در سالیان اخیر بیان کرد: طبیعی است که با خاتمه جنگ مسائل آن هم که دیگر دغدغه نخست ما نیست، کمی کم‌رنگ‌تر می‌شود؛ اما در کنار این، آثار ادبی کیفیت و قوت بیشتری پیدا می‌کنند و رفته رفته از آزمون و خطا دورتر می‌شویم. 

بیابانکی شعر سپید را در بیان مسائل دفاع مقدس کارآمد دانست و افزود: شعرهای آزاد سالیان اخیر عمدتا کارهای درخشانی هستند که در نوع خود یک اتفاق ادبی به شمار می‌آیند و ما را به معیارهای جهانی نزدیک‌تر کرده‌اند. 

سراینده مجموعه در دست انتشار «شب دنباله‌دار» همچنین خاطرنشان کرد: اگر بپذیریم که جامعه شعر را به شاعران سفارش می‌دهد، در آن صورت متوجه خواهیم شد که مساله جنگ سفارش اول امروز ما نیست و باید موضوعات آن به روز شود. 

بیابانکی در پایان ذات شعر کلاسیک را تکرارپذیر و کم تحرک دانست و گفت: شعر دفاع مقدس در حوزه قالب‌های کلاسیک دچار تکرار شده است و من امیدوارم که این کنگره این ضرورت‌ها و مسائل را به جامعه ادبی گوشزد کند.