به گزارش خبرنگار ادبیات برنا، ‌حجت الاسلام روح الله حسینیان رئیس مرکز اسناد انقلاب اسلامی، نماینده مجلس شورای اسلامی و رئیس فراکسیون روحانیون مجلس در همایش بررسی عملکرد مرکز اسناد انقلاب در برابر فتنه 88 توضیحاتی درباره کتاب داد و گفت: شب اول فروردین 89 بعد از نماز مغرب و عشا که مشغول خواندن قرآن بودم، سوره توبه را مطالعه می‌کردم که به بحث فتنه و نقش منافقین صحبت می‌پردازد. به ذهنم رسید که آیا می‌شود بر مبنای متون دینی نظریه‌ای درباره فتنه ارائه کرد.

وی افزود:‌ بر همین اساس قرائت قرآن را کنار گذاشتم و مطالعه آن را آغاز. نظری را دیدم که اگر آن را درست درک کنیم، می‌توان آن را به نظریه‌ای تبدیل کرد. در همین بررسی به این نتیجه رسیدم که فتنه از سوی سه دسته صورت می‌‌گیرد که مخالفان، منافقان و دنیاطلبان هستند. برای اثبات این نظریه فتنه‌های صدر اسلام یعنی ناکثین، قاسطین و مارقین را بررسی کردم و متوجه شدم که در هر سه این فتنه‌ها نیز همین عناصر مشهود است. تمام تلاش فتنه همین بوده که بر علیه رهبری اسلامی و حکومت الهی، جریان فسادی را به راه بیاندازند. 

به گفته رئیس مرکز اسناد انقلاب اسلامی، در بررسی فتنه 88 نیز همین عناصر به چشم می‌خورد و می‌بینیم که آمریکا، انگلیس، هلند و اتحادیه اروپا و ... به عنوان مخالفان، هزینه‌های بسیاری را صرف فتنه کردند. 

وی ادامه داد:‌ در این کتاب نقش منافقان نیز بررسی شده است. مهم‌ترین عواملی که در فتنه 88 نقش داشتند، کسانی هستند که به عنوان "حلقه کیان" در 18 تیر 87 نقش داشتند و در فتنه 88 نیز نقش مهمی ایفا می‌کنند. کسانی که اعتقادی به اسلام اصیل ندارند و در صدد تحریف بر آمده‌اند. همچنین عناصر قدرت طلب هواپرست نیز در این فتنه نقش جوشانی داشتند. کسانی که با همه سوابق انقلابی خود در مقابل نظام و رهبری قرار گرفتند و در مجموع به این نظریه می‌رسیم که عناصر بیگانه و مخالفان ایدئولوژیک با تحریک منافقان و دنیاطلبان، دست به دست هم داده و با فریب مردم و دادن شعارهای عوام فریب، بر علیه رهبران الهی و حکومت‌های اسلامی می‌ایستند. 

حسینیان در پایان گفت: مرکز اسناد کارهای بسیاری در زمینه فتنه انجام داده است. من از تمامی اندیشمندان می‌خواهم که کتاب را مطالعه کنند و نقد بنویسند تا با بحث علمی، نظریات خود را تکمیل کنیم. 

در ادامه این مراسم حسین قدیانی نویسنده کتاب «نه ده» متنی را در رثای حماسه 9 دی خواند و در پایان از شش کتاب با موضوع حماسه 9 دی تقدیر شد. 

کتاب‌های "شورش اشرافیت بر جمهوریت" حمیدرضا اسماعیلی، "نظریه فتنه" حجت الاسلام روح‌الله حسینیان،‌ "روز شمار هشت ماه نبرد مقدس" امیرحسین ثابتی منفرد، "نظرسنجی‌های خارجی انتخابات دهم ریاست جمهوری"‌ حسینعلی مددی در این مراسم رونمایی و همچنین دو کتاب "تقلب بزرگ" نوشته فرشاد مهدی‌پور و "نه ده" حسین قدیانی نیز تقدیر شدند.