به گزارش خبرنگار ادبیات برنا، عصر دیروز مراسم رونمایی از کتاب "سین جیم" نوشته امید مهدی نژاد در کفا(کانون فکر و اندیشه) با حضور طنزپردازان شهرام شکیبا، رضا ساکی، حامد تاملی، علیرضا لبش و امید مهدی‌نژاد برگزار شد.

بنابراین گزارش، "سین‌جیم" عنوان اثر طنزی است که در قالب بازجویی از شخصی با نام "فرهاد سهلبد" در اوایل انقلاب و سرنگونی رژیم شاهنشاهی روایت می‌شود. صفحات میانی کتاب گرافیک منحصر به فردی دارد. فونت متن قلمی است که در تایپ‌ دستی استفاده می‌شده است و به قول شهرام شکیبا سال‌هاست که آن را جز در صفحات احضاریه ندیده‌ایم.

رضا ساکی، طنزپرداز و مجری برنامه در ابتدای نشست گفت: سال 80 که شب شعر در حلقه رندان کار خود را شروع کرد توجه اغلب طنزپردازان و مخاطبان به شعر طنز بود و کارهای داستانی با اقبال مواجه نمی‌شد. اما در حال حاضر توجه به نثر بیشتر شده چرا که جامعه نیازمند مطالبی است که بیان آن در نثر امکان‌ بیشتری پیدا می‌کند.

وی ادامه داد: شعر و نثر هر کدام ویژگی‌های خاص خود را دارند اما نثر به دلیل ابعاد منحصر خود می‌تواند مطالب بیشتری را در خود جای دهد و امیدواریم این توجه ادامه داشته باشد.

این طنزپرداز درباره اثر جدید امید مهدی نژاد ابراز کرد: مهدی‌نژاد نقیضه‌های خوبی دارد اما وقتی در حوزه نثر وارد می‌شود بهتر شنیده می‌شود و مخاطبان با امید مهدی‌نژاد متفکرتری مواجه می‌شوند. در سین جیم نیز می‌توان نکات و مطالبی را پیدا کرد که نشان از دغدغه‌های سیاسی و اجتماعی نویسنده دارد.

شهرام شکیبا نیز در ادامه نشست با اشاره به "کتاب سوم" امید مهدی‌نژاد گفت: در این کتاب آثار خوبی وجود دارد و من شوخی‌های کلامی مهدی‌نژاد را دوست دارم چرا که تنها شوخی کلامی نیست و به خوبی می‌تواند فضا را ترسیم کند و اگر بخواهد فیلمنامه بنویسد قادر به خلق موقعیت‌های خوبی است .

وی درباره گرافیک صفحات میانی کتاب نیز عنوان کرد: گرافیک برایم جالب و شیرین بود و فونتی که در این کتاب استفاده شده را سال‌ها بود که فقط در صفحات احضاریه دیده بودیم .

شکیبا افزود: طنزنویسی که سیاسی ننویسد و دیدگاه سیاسی نداشته باشد دلقکی بیش نیست چرا که طنزنویس باید دیگران را به فکر وا دارد و این مهمترین وظیفه اوست .

این طنز نویس درباره کتاب سین جیم عنوان کرد: نگاه سیاسی نویسنده فراتر از جریان‌های روز است و همین نگاهی که به مسائل دارد این کتاب را برای من ارجمندتر می‌کند .

شکیبا درباره نوع طنز این کتاب گفت: عنوان کتاب جدی است و در شابک آن نیز عنوان نمی‌شود که مخاطب با یک کتاب طنز مواجه می‌شود و اتفاقی که در این کتاب می‌افتد. این شیوه جدی‌نویسی رندانه است و مخاطب را به فکر وا می دارد. مخاطب اول متن را باور می‌کند و بعد به فکر واداشته می‌شود و می‌بیند چقدر جدی می‌توان با تاریخ شوخی کرد .

این نویسنده و طنز پرداز ادامه داد: رفتن به سراغ مقطع آخر دوره پادشاهی در کشور و خاطرات آدم‌ها و آمیخته کردن برخی مباحث حقیقی با برخی شوخی‌ها ناخودآگاه موقعیت‌های شیرینی را ایجاد می‌کند. کتاب بخش‌های بسیار شیرینی داشت و گمان می‌کنم نویسنده می‌توانست شوخی‌های بیشتری را در کتاب بگنجاند .

شکیبا درباره طنزنویسی با موضوع سلطنت و رژیم گذشته عنوان کرد: کشور ما بعد از انقلاب خیلی زود درگیر جنگ شد و کمتر برای طنزپردازان این فرصت پیش آمد که با موضوع رژیم گذشته طنز بنویسند. طبعاً یک سال اول نیز به هجو نویسی گذشت. بعد از آن هم تنها کتابی که شاهد آن بودیم "شاهنشاه در کوچه دلگشا" آقای علوی بود و به نظر می‌رسد در حال حاضر فرصتی است که با نگاه جوانان بعد از انقلاب به موضوع رژیم پهلوی و اتفاقاتی که در آن زمان افتاد پرداخته شود. نگاهی طنزآمیز به بی‌دقت‌ هایی که ممکن است در زمان شور و حال ابتدای انقلاب اتفاق بیافتد و جای کتاب‌هایی مانند سین جیم خالی بود و هنوز هم کم است.

وی ادامه داد: خواندن کارهایی از این دست می‌تواند مرا به این فکر وادارد که روزگاری من نیز اینگونه داوری خواهم شد و هر کدام از ما در هر موضع و منظری که هستیم داوری می‌شویم. کتاب اثر مؤثری است و سراغ چنین موضوعی رفتن از رندی نویسنده است چرا که در هر صورت چه کسی آن را بپذیرد و چه کسی نپذیرد کتاب ماندگاری خواهد شد .

"امید مهدی‌نژاد" طنز پرداز و نویسنده کتاب سین جیم نیز در انتهای نشست دقایقی کوتاه صحبت کرد و گفت: منابعی را خواندم و طرح پیشنهادی خود را برای نوشتن کتابی طنز با موضوع انقلاب و رژیم شاهنشاهی به مرکز کفا ارائه دادم و طرحی که در کتاب سین جیم شاهد آن هستید پذیرفته شد.

پدید آورنده اثر در این کتاب برزو بیطرف عنوان شده است و مهدی‌نژاد دراین باره گفت: من در گذشته نیز آثاری را با این اسم کار کرده‌ام و چون فرم سین جیم نیز طنز بود برای تکمیل طنز خواستم دوباره از این اسم استفاده شود.

وی ادامه داد: در این کتاب می‌شد شوخی‌های بیشتری گنجانده شود اما قرار نبود مخاطب از همان ابتدا متوجه شود که با نثری طنز مواجه است و همین مانع باعث شد که با ملاحظات بیشتری شوخی‌ها گنجانده شود .

این طنزپرداز همچنین درباره کاراکتر فرهاد سهلبد گفت: کاراکتر این کتاب خالی بند نیست اما توهماتی دارد که باعث می‌شود که در برخی از جاها دروغ‌هایی نیز بگوید .