"علی شجاعی صائین" مدیر عامل موسسه خانه کتاب طرح‌های اجرایی شده این نهاد فرهنگی در سال 88 اینگونه برشمرد: خانه کتاب در بخش‌های متنوع فرهنگی فعالیت دارد، که مهم‌ترین آن برگزاری جشنواره‌های داوری کتاب است، خوشبختانه داوری و برگزاری جشنواره‌های ادبی را در سال 89 با کمک همکاران و لطف خداوند با موفقیت پشت سرگذاشته‌ایم.

وی اضافه کرد: با توجه به افزایش حساسیت داوری، دبیرخانه‌های جشنواره‌های ادبی در مقایسه با سال‌های گذشته آثار بیشتری دریافت و داوری کردند. تشکیل هیئت علمی از دیگر تغییراتی است که در جریان جشنواره کتاب سال صورت گرفت و امسال برای نخستین بار اجرا شد. داوری این دوره از جایزه کتاب سال نیز تحت نظارت کامل هیئت علمی قرارگرفت. امیدوارم در دوره‌های بعد شاهد حضور بیشتر اعضای هیئت علمی در جمع داوران باشیم.

مدیر عامل موسسه خانه کتاب از برگزاری جشنواره‌ای که به تازگی کار خود را آغاز کرده خبر داد و گفت: جشنواره‌ای تحت عنوان" کتاب خلیج فارس" در اولین دوره از برگزاری‌اش، مراحل نهایی داوری خود را پشت سر می‌گذراند و مراسم اهدای جوایز آن در اردیبهشت سال آینده برپا خواهدشد.

شجاعی صائین فعالیت‌های انتشاراتی را بخش دیگری از وظایف خانه کتاب دانست و افزود: انتشار کتاب های ماه، کتاب هفته، خبرگزاری ایبنا و برخی از کتاب های مرتبط با حوزه نشر بخشی از این فعالیت‌ها است. ما امسال خوشبختانه موفق شدیم همه کتاب های ماه را در ظرف زمان مشخص خودش با عناوینی که مقرر بود، منتشر کنیم. برنامه‌های انتشار کتاب امسال بیش از پیش بینی‌های ما پیش رفت و در اوایل سال آینده تصمیم داریم حدود 90 ‏عنوان کتاب منتشر کنیم.

وی همچنین از راه اندازی سرویس جدید زبان اسپانیایی در خبرگزاری ایبنا خبرداد و گفت: از زمان تاسیس این بخش، میزان بازدیدکنندگان سایت سی درصد افزایش پیدا کرده است.

مدیر عامل خانه کتاب برنامه‌های اجرا شده در سال 89 را به لحاظ کمی صددرصد اجرا شده، ارزیابی و تصریح کرد: به لحاظ کیفی طبیعتا صاحب نظران باید ما را قضاوت کنند و درباره کیفیت برنامه و جشنواره‌ها ما را یاری دهند. البته ما در هر مراسم فرم نظر سنجی به حاضران ارائه می‌دهیم و بر اساس جمع بندی نهایی این فرم‌ها، تا اکنون میانگین70 تا 80 درصد با رضایت افراد مختلف روبه‌رو بوده‌ایم‌.

شجاعی صائین در پایان افزود: برگزاری جشنواره‌ای نوین با مضمو ن تاریخ و اندیشه سیاسی انقلاب اسلامی را به معاونت فرهنگی ارشاد پیشنهاد کرده‌ایم که در صورت حمایت‌های ایشان این جشنواره نیز به سایر جشنواره‌های ادبی افزوده خواهد ‌شد.