به گزارش خبرنگار ادبیات برنا، "داستان کوتاه در ایران" در دو جلد تالیف حسین پاینده یکی از آثار جدیدی است که امسال برای اولین بار به نمایشگاه کتاب خواهد آمد. "داستان کوتاه در ایران؛ داستان‌های رئالیستی و ناتورالیستی" و "داستان کوتاه در ایران؛ داستان‌های مدرن" به ترتیب در 583 و 527 صفحه، دو هزار و 200 نسخه با قیمت 12500 و 11500 تومان از سوی انتشارات نیلوفر منتشر شده‌اند.

همچنین جلد هشتم مجموعه هشت‌جلدی "تاریخ نقد جدید" نوشته رندولك با تجربه سعید ارباب شیرانی برای اولین بار در بیست‌وچهارمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران عرضه خواهد شد. "تاریخ نقد جدید" در دوره پانزدهم كتاب سال جمهوری اسلامی ایران از طرف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان كتاب سال برگزیده شد. پیش از این هفت جلد از این مجموعه منتشر و در بازار کتاب عرضه شده و جلد هشتم نیز به تازگی به چاپ رسیده است.

مرحوم ارباب شیرانی همان‌طور كه خود می‌گفت از سال 1370 به تشویق مترجم گرانقدر فقید، رضا سید‌حسینی این پروژه را آغاز كرد و در تمام این سال‌ها با چنان اعتقادی كار را پیش برد كه حتی بیماری و مرگ همسرش كه خود می‌گفت سخت‌ترین اتفاق زندگی‌اش بوده و خواهد بود و حتی بیماری سخت، او را از كار باز نداشت.

همچنین کتاب "فرهنگ فارسی عامیانه" نوشته ابوالحسن نجفی نیز سال 1378 در دو جلد و با قیمت 25 هزار تومان توسط نشر نیلوفر منتشر شده است. "در جستجوی مولانا" نوشته نهال تجدد نویسنده ایرانی فرانسه‌زبان نیز از دیگر آثار مطرح نشر "نیلوفر" است که با ترجمه مهستی بحرینی و با قیمت 9 هزار و 500 تومان روانه بازار نشر شده است.

رمان "خانواده تیبو" نوشته روژه مارتن دوگار نویسنده فرانسوی و برنده جایزه نوبل ادبیات نیز با ترجمه ابوالحسن نجفی و در چهار جلد از سوی این انتشارات، چاپ و عرضه شده است.

از دیگر آثار شاخص نشر نیلوفر در نمایشگاه کتاب می‌توان به "جاده كمربندی" نوشته آنری بوش و و ترجمه روح‌انگیز مهرآفرین، "بازی در سپیده‌دم" و "رویا" نوشته آرتور شنیتسلر با ترجمه علی‌اصغر حداد (هر دو در یک کتاب)، گفتگو با 11 نویسنده زن به انتخاب و تجمه مهرشید متولی و "خانه‌ای برای آقای بیسواس" نوشته و.س.نایپل با ترجمه مهدی غبرائی (این کتاب پس از 15 سال با ویراش جدید، تجدید چاپ شده است) اشاره کرد.