به گزارش خبرنگار ادبیات برنا نخستین جشنواره شعر دفاع مقدس تهران با حضور محمود اکرامی فر دبیر علمی نوزدهمین کنگره سراسری شعر دفاع مقدس، سرهنگ حسن رسولی معاون ادبیات وانتشار بنیاد حفظ و نشر آثار و ارزش‌های دفاع مقدس، حبیب رزم‌جو دبیر اجرایی جشنواره، داوران، مسوولان و برگزیدگان ظهر دیروز در تالار مهر حوزه هنری تهران برگزار شد.

در ابتدای این مراسم سرهنگ رسولی در توضیح این که این جشنواره برای اولین بار در تهران برگزار شده است، گفت: این جشنواره برای اولین بار در تهران برگزار می شود و با شور و اشتیاق جوانان بسیاری مواجه شده‌است.

وی افزود: امروز شعر جوانان درمقایسه با شعرای دهه اول دفاع مقدس رو به رشد است. در این جشنواره حدود 5هزار نفر در تمامی استان ها شرکت کرده‌اند.

معاون ادبیات و انتشار بنیاد حفظ آثار و ارزش‌های دفاع مقدس تصریح کرد: کاربردی کردن موضوع شعر و برجسته شدن ادبیات قومی ازدستاوردهای این کنگره است. ما اکنون نیازمندیم تا به سوی افزایش غنای هر چه بیشتر آثار ادبی با تکیه بر کتب تاریخی و فعالیت پژوهشی حرکت کنیم.

در ادامه این مراسم اکرامی‌فر دبیر علمی نوزدهمین کنگره سراسری شعر دفاع مقدس نیز در سخنانی گفت: برای آن که یک حس ادبی از ذهنیت به عینیت بدل شود و آن اثر ماندگار باقی بماند باید به عینیتی علمی شده رسید.

وی توضیح داد: زمانی شعر و شعرای دفاع مقدس اندک بودند اما امروز صدها کتاب شعر در این زمینه در بازار نشر وجود دارد و هزاران شعر دفاع مقدسی سروده شده است. علمی شدن آثار ادبی نیاز به بررسی و تحلیل دارد امروز متخصصان میتوانند با بررسی های گسترده تئوری تحلیل شعر دفاع مقدس را از دل اشعار بیرون بکشند.

اکرامی فر یادآور شد: در حال حاضر تقاضا و نیاز در زمینه شعر جنگ تنها در حوزه داخلی کشور وجود ندارد بلکه افراد خارج از کشور نیز این نیاز را در خود احساس می‌کنند.

وی با اشاره به اهمیت بیان انگیزه‌های دفاع مقدس گفت: برای نهادینه شدن این اشعار باید از راهکارهای تدوین شده علمی و اصولی استفاده کرد.

در ادامه این مراسم ضمن تقدیر از محمد رضا سهرابی نژاد چهره ماندگار دفاع مقدس، شعرایی چون آسیه رحمانی، میلاد عرفان‌پور، حامد محقق، علی داوودی، لیلا کردبچه و ‌امید مهدی نژاد به شعرخوانی پرداختند.