به گزارش خبرنگار ادبیات برنا، مراسم رونمایی از كتاب «آمریكاشناسی» نوشته پروفسور حمید مولانا با حضور فؤاد ایزدی استاد دانشكده مطالعات جهان دانشگاه تهران، محسن مؤمنی شریف ریاست حوزه هنری و پروفسور حمید مولانا نویسنده كتاب در تالار معاصر حوزه هنری برگزار شد.

بنا بر این گزارش در ابتدای این نشست پروفسور حمید مولانا گفت: در طول سفرهایی كه من به آمریكا داشته‌ام مهندس واعظی حمایت‌های زیادی از این جانب به عمل آورده است و جا دارد كه از زحمات ایشان و انتشارات امیركبیر كه برای چاپ این كتاب خدماتی را انجام داده‌اند قدردانی و تشكر كنم.

وی درادامه با اشاره به اینکه ما نمی‌خواهیم داستان اشتباه شرق‌شناسی كه توسط غربی‌ها روی داده است تكرار كنیم، افزود: در طول این 200سال غربی‌ها بارها شرق و به خصوص ایران را مورد مطالعه قرار داده روشی انتخاب كردند كه از طریق دولت‌مردان، نخبگان، استادان و مدیرانی كه در ایران زندگی می‌كردند بهره‌مند شده‌اند یعنی وقتی به زوایای مختلف توجه كرده‌اند شرق را از دیدگاه ارزش‌ها، جهان‌بینی و فلسفه خودشان تبیین كردند و نخواستند موضوعاتی را كه در چارچوب تمدن و تاریخ كشورهای شرقی است مورد مطالعه قرار دهند و این به منزله تعصبات یك‌طرفه آنهاست كه در كتاب‌های مختلفی به چشم می‌خورد.

مولانا درادامه با تبیین اینكه این نوع روایت‌گری غرب نسبت به شرق یك نقص بزرگ است، ادامه داد: رابطه نزدیكی كه ما مؤلفین شرق‌شناس با غرب داشته‌ایم اجازه نداد كه اشتباه آنها دوباره تكرار شود و نگاهی تأسف‌آمیز به غرب داشته باشیم. 

وی گفت: معتقدم كه اغلب كتاب‌های كلاسیك شرقی كه در مورد ایران نوشته شده است از روش‌های زبان‌شناسی و جامعه‌شناسی كه در غرب متداول بوده در اختیار مؤلفین قرار نگرفته است و آنها بیشتر بر نگاه شخصی و جهانگردی كه صورت گرفته است استفاده

نویسنده «آمریكاشناسی» با اشاره به اینكه در نوشتن این كتاب چارچوب حرفه‌ای لحاظ شده است، تصریح كرد: امیدوارم كه این كتاب آغاز آمریكایی‌شناسی برای جوانان باشد و در آینده همانند این كتاب شاهد ارائه كتاب‌های دیگری باشیم نه‌تنها در حوزه اجتماعی آن بلكه در مورد اقتصاد، كشاورزی، خانواده و دانشگاههای آنها هم بنویسیم.

مولانا در پایان خاطرنشان كرد: اغلب كتاب‌هایی كه درباره آمریكا قبل از جنگ جهانی دوم چاپ شده به لفظ ابرقدرت اشاره داشته است ولی پس از جنگ دوم جهانی به دلیل سیاسی كمتر به آن پرداخته می‌شود تا اینكه در زمان ریاست جمهوری بوش پسر موضوع امپراطوری آمریكا گل می‌كند و شاهد چاپ صدها كتاب در این زمینه هستیم.

ایزدی: جوان‌های ما نگاهی كاریكاتوری نسبت به آمریكا دارند
فواد ایزدی استاد دانشكده مطالعات جهان دانشگاه تهران سخنران بعدی این مراسم بود که طی سخنانی گفت: موضوع آمریكا‌شناسی باید بیشتر در كتاب‌های ما پرداخته شود و ما نیازمند این هستیم كه از طرق مختلف آن را به جوانان معرفی كنیم چرا كه خیلی از جوان‌های ما نگاهی كاریكاتوری نسبت به آمریكا دارند و بعضی خصوصیات آمریكا را بزرگ و برخی این ویژگی‌ها را كوچك می‌بینند.

وی با اشاره به اینكه پرفسور مولانا در نگارش كتاب آمریكاشناسی تلاش كرده است كه آمریكا را آنگونه كه هست معرفی كند گفت: آمریكا‌شناسی در كشور ما ضعیف عمل كرده است و این برخلاف آن است كه در طول این 32 سال از آمریكا صحبت می‌كنیم به راستی كه جامعه مای نیاز به این پاسخ دارد كه آمریكا چگونه است و آیا صدا و سیمای ما آمریكا را به خوبی معرفی كرده است.

نثاری: پرفسور مولانا بهترین فردی در حوزه انتقال اطلاعات از كشور آمریكا برای ما محسوب می‌شود
نثاری رییس انتشارات امیركبیر نیز در مراسم رونمایی از کتاب «آمریكاشناسی» گفت: توجه به تحولات دنیا توجه و نگاه ما به سوی غرب معطوف شد تا نگاه دقیق‌تری را در این باره داشته باشیم و كتاب‌هایی را منتشر كنیم كه چاپ كتاب آمریكایی‌شناسی پروفسور مولانا یكی از این تألیفات بود.

وی با بیان اینكه ضرورت غرب و وجود غرب را نمی‌شود انكار كرد گفت: اكنون آمریكا سردمدار غرب است و مسائل فرهنگی، سیاسی و نظامی آنجا تبیین می‌شود و نمی‌شود تأثیرات آن را انكار كرد چرا كه تكنولوژی آنها نقش بسزایی را دارا است.

نثاری با بیان اینكه پروفسور مولانا از سال 1958 تا 2011 از نزدیك با جامعه آمریكا در تماس بوده است خاطرنشان كرد: حضور 50 ساله پرفسور مولانا در آمریكا و شركت در كرسی‌های پژوهشی این كشور می‌تواند این را برای ما روشن كند كه وی بهترین فردی است كه در حوزه انتقال اطلاعات از كشور آمریكا برای ما محسوب شود.

رییس انتشارات امیركبیر تصریح كرد: با خیزش عمومی كه اكنون در دنیا به وجود آمده است می‌توان متوجه شد كه یك نقطه مشترك در همه این انقلاب‌ها وجود دارد و آن مبارزه با شیطنت‌های آمریكاست و این در بیش از 9 كشور كه دچار انقلاب شده‌اند به روشنی دیده می‌شود و امیدوارم كه اهل علم و فرهنگ با مطالعه این كتاب بهتر به شناخت كشور آمریكا برسند.

مومنی: روشنفكران غرب‌گرا باور كنند آمریكا در حال افول است
مومنی شریف رییس حوزه هنری در پایان رونمایی از كتاب آمریكاشناسی گفت: این كتاب در نظر دارد كه جامعه آمریكا را بیشتر به ما معرفی كند و پرفسور مولانا با پرداختن به سه نقطه ضعف آمریكا رو به افول بودن این كشور را به ما نشان می‌دهد چرا كه طمع، ترس و جهالت از مهمترین ویژگی‌هایی است كه كشور آمریكا با آن روبروست.

وی در ادامه افزود: اعتقاد من بر این است كه در آینده‌ای نزدیك آمریكا همانند سایر كشورها رو به افول می‌رود و این لازمه روشنفكران غرب‌گرای ماست كه به این باور دست پیدا كنند چرا كه با مطالعه بهتر این كتاب به این مطلب خواهند رسید.

به گزارش برنا كتاب آمریكا‌شناسی در 290 صفحه و دارای سه بخش «جامعه، نظام و فرهنگ» است كه در 5 هزار نسخه از سوی انتشارات امیركبیر به چاپ رسیده است این كتاب با داشتن 26 صفحه مستندات نشان عمیقی از پژوهش نویسنده پرفسور مولانا دارد.