ابراهیم فیاض، نویسنده، پژوهشگر و استاد دانشگاه درباره تازه‌ترین اثر خود به خبرنگار ادبیات برنا گفت: این كتاب مجموعه‌ای از سخنرانی‌ها، مقالات و گفت‌و‌گوهای من است كه به یاری جمعی از شاگردانم جمع‌آوری شده ‌است و پی‌گیری مباحث كتاب و گردآوری و تدوین نهایی آن بر عهده یاسر عسكری‌ است.

وی از جمله عناوین مهم کتاب را «بم از منظر مردم‏شناسی»، «ثبات و تغییر ایرانی»، «مردم‏شناسی ملاصدرا»، «مردم‏شناسی وهابیت»، «چارچوبی برای مطالعه هویت ایرانی و مردم‏شناسی جنگ و صلح» عنوان کرد.

فیاض با اشاره به اینکه مهمترین بخش این کتاب بررسی «مردم‌شناسی تاریخی عاشورا، مردم‏شناسی دینی فلسفه و مردم‎شناسی حوزه علمیه قم » است، ادامه داد: همچنین مباحثی چون اشتیاق زنها به حجاب بیشتر از مردان، خودمان را بیان كنیم، مردم‌شناسی فلسفی، مردم‌شناسی فلسفه و پیشرفت، قوم‌گرایی و نقش آن در اشرافیّت، بررسی پوپولیسم؛ مردم و جبر نخبگان، مردم‌شناسی در سینمای دفاع مقدس و ایران بدون مردم‌شناسی در این کتاب بررسی شده است.

این استاد مردم شناسی همچنین از انتشار کتاب «تأملاتی درباره مردم‌شناسی» تا پایان تابستان سال جاری از سوی انتشارات سپیده‌باوران خبر داد.