به گزارش سرویس فرهنگ و هنر برنا، دیدارهای سالانه شاعران با مقام معظم رهبری در قالب کتابی گرد آوری شده که روز چهارشنبه نوزدهم مرداد از آن رونمایی شد.

عباس براتی پور که سال‌ها جلسه دیدار شاعران با مقام معظم رهبری را اداره می کرد و از بنیانگذاران اولیه این نشست هاست در مراسم رونمایی از این کتاب به بیان خاطرات این دیدارها پرداخت و گفت:این مسئله به 20 سال پیش بر می گردد . در اولین جلسات شاعرانی چون مهرداد اوستا حضور داشتند و این جلسات در اوایل به مدیریت مرحوم اوستا برگزار می شد که با 14 یا 15 نفر از شعرا شروع شد .در آن زمان این جلسات انعکاس رسانه ای نداشت.

براتی پور افزود: من 13 جلسه را در طول این 20 سال اداره کردم و چند سالی هم در معاونت فرهنگی بنیاد جانبازان بودم که 2 مجموعه شعر از شعرای جانباز منتشر کردم که اولین مجموعه شعرها از 50 جانباز بود که چون آیت الله خامنه ای نیز از جانبازان گرانقدر کشور هستند 5 غزل اول را از ایشان در این مجموعه فراهم آوردم و در مجموعه دوم نیز 3 غزل از آیت الله خامنه ای نقل شده  است.

عباس براتی پور یاد آور شد:جلساتی که شعرا با رهبر معظم دارند باعث تقویت روحیه آن ها می شود مخصوصا برای شاعران جوان بزرگترین نعمت و قوت قلب است.

در ادامه علی رضا قزوه گفت:سال ها در کنار عباس براتی پور،مشفق کاشانی، محمود شاهرخی، سید علی موسوی گرمارودی و حمید سبزواری شاگردی کردم و آن چه مرا همیشه از هند به این جلسات می کشاند صمیمیت جلسات بود.

او در ادامه به بیان خاطرات سفر کرمان خود در کنار خانواده معظم له پرداخت و از صمیمیت وسادگی زندگی ایشان گفت و افزود: قرار بر این است که این خاطرات را در قالب سفر نامه بنویسم.

علی رضا قزوه این جلسات را سرمایه شعر روزگار ما دانست و خاطرنشان کرد: باید همگان به ویژه جوانان بفهمند که در این جلسات برای شخصیت معظم له و در ستایش ایشان شعری خوانده نمی شود و فضای شعری این جلسات فضایی کاملا سالم است و در این جلسات چیزی که هست ادبیات، شعر و اخلاق است.

قزوه افزود:این جلسات باعث افتخار ماست و ما شعرا افتخار می کنیم که پایبند انقلاب هستیم و افتخار می کنیم که رهبری داریم که این قدر با شعر و ادبیات و فرهنگ آشناست

حجه الاسلام زمانی بعد از تشکر از حوزه هنری و موسسه تنظیم و نشر آثار مقام معظم رهبری به خاطر انتشار این کتاب،گزارشی در باره کتاب شب پانزدهم ارایه داد.

زمانی با بیان اینکه نزدیک به 20 سال است که محفل شعر در نیمه ماه مبارک رمضان برگزار می شود و سال ها این محفل رسانه ای نشده بود، گفت: تعداد شعرای شرکت کننده نیز محدود است. بعد ها که دوستان بیشتری در این محفل شرکت کردند و این شب شعر ها از طریق رسانه های ملی پخش شد، مخاطبان فراوانی پیدا کرد و حتی در سال های اخیر بخش هایی از این جلسه ها از طریق بولوتوث به موبایل ها انتقال یافت و حال و هوای تازه ای از ادبیات در دل مردم زنده شد و تصمیم بر این شد که با چاپ کتاب شب پانزدهم بتوانیم این ثروت ملی را نگه داری و به نسل های بعد منتقل کنیم.

وی ادامه داد:با توجه به اهمیت جریان شعر آیینی دیدار دیگری از شعرای آیینی با مقام معظم رهبری در زمان ولادت حضرت علی (ع) برگزار می شود که در این نشست ها قالب نوحه مطرح شده و ان شاء الله کتاب این دیدار نیز چاپ خواهد شد.

کتاب شب پانزدهم با حضور حجت الاسلام زمانی، سید علی موسوی گرمارودی، محسن مومنی شریف، عباس براتی پور ،صحاف(مدیر موسسه پژوهشی ،فرهنگی انقلاب اسلامی) رونمایی شد.

در پایان موسوی گرمارودی و ناصر فیض به شعر خوانی پرداخته و مراسم با رباعی هایی از زنده یاد سید حسن حسینی به پایان رسید.