منصور واعظی دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور که در مراسم رونمایی نمایه «سفر آخرت» -که رویکردی عمومی به موضوع مرگ دارد- حضور داشت، در گفت‌وگو با خبرنگار ادبیات برنا درباره لزوم توجه به نشاط در زندگی مردم، بیان کرد: خیلی از برنامه‌ها و محصولات ما در شورای فرهنگ عمومی کشور در جهت ترویج نشاط در جامعه است، اما این نرم‌افزار مربوط به محصولات تولیدی موسسه نمایه و نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور است و یکی از وظیفه‌های نهاد این است که بتواند اطلاعات مورد نیاز جامعه را فراگیر کند.

وی ادامه داد: همین طور که از وظایف و ماموریت‌های ما مشخص است، باید اطلاعات دانشی جامعه را در زمینه‌های مختلف تقویت کنیم. یکی از زمینه‌هایی که به ارائه اطلاعات در مورد آن بسیار احساس نیاز می‌شود، موضوع مرگ و مرگ‌ آگاهی است که درباره آن فعالیت‌هایی کمی صورت گرفته است.

واعظی با اشاره به وجود خلأ آگاهی در مورد مرگ در میان مردم، گفت: همین خلأ سبب شد که درباره آن اقدامی صورت دهیم و این نرم‌افزار کاملاً در فضای فرهنگ عمومی تدوین شد و متفاوت با اکثر نرم‌افزارهایی است که به درد محققین می‌خورد و برای عموم مردم کاربرد دارد.

وی در پایان تاکید کرد: همه نرم‌افزارهای موسسه نمایه، عمدتاً مربوط به مسائل و تحولات فرهنگی، سیاسی، علمی و ... است. ما در سال گذشته 110 نرم‌افزار تولید و عرضه کردیم که از این میان، «سفر آخرت» درباره موضوع مرگ است که کمبود آن احساس می‌شد.