به گزارش خبرنگار ادبیات برنا، مراسم بزرگداشت روز ملی صنعت چاپ عصر روز گذشته، با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سرپرست امور چاپ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، «حجت‌الاسلام والمسلمین اكرامی» عضو كمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی و جمعی از پیشكسوتان صنعت چاپ در تالار وحدت برگزار شد.

«سیدمحمد حسینی» وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در مراسم بزرگداشت روز ملی صنعت چاپ، طی سخنانی گفت: وزارت ارشاد به بعد محتوایی صنعت چاپ نظر بسیاری دارد و این مساله به معنی بی‌توجهی نسبت به اقتصاد این صنعت است. صنعت چاپ در طول تاریخ فراز و نشیب‌های فراوانی داشته و امروز هم که عطش زیادی برای شناخت آرمان‌های انقلاب اسلامی در جهان وجود دارد، باید به این صنعت هم توجه بیشتری صورت گیرد.

لزوم اهتمام صنعتگران حوزه چاپ
وی به گردش 800 میلیارد دلاری صنعت چاپ در قیاس با رقم 450 میلیارد تومانی صنعتی مهمی مانند گردشگری بر لزوم اهتمام بیشتر صنعتگران حوزه چاپ اشاره و بیان کرد: وزارت ارشاد با همکاری وزارت صنعت، معدن و تجارت برخی مشکلات ساختاری این صنعت را برطرف می‌کند. در حوزه چاپ سختگیری‌های زیادی در زمینه صدور مجوز به چاپخانه‌های دولتی صورت می‌گیرد و بنای دولت بر این است که هر چه می‌تواند فعالیت‌های حوزه چاپ را به بخش خصوصی واگذار کند.


وعده‌های معاون فرهنگی وزیر ارشاد درباره صنعت چاپ
در این مراسم همچنین «بهمن دری» معاون امور فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی،  به وعده‌هایی که در مراسم سال گذشته روز صنعت چاپ داد، اشاره کرد و گفت: امسال یکی از مهمترین وعده‌ها که تشکیل شورای سیاستگذاری صنعت چاپ بود و از آرزوهای پیشکسوتان این صنعت به شمار می‌رفت، محقق شد.

وی با بیان‌ این‌که متولی اصلی صنعت چاپ وزارت ارشاد نیست، بلکه باید وزارت صنعت، معدن و تجارت هم در رفع مشکلات صنف چاپ یاری کند، افزود: این گونه نیست که کشورهای دیگر دست روی دست هم گذاشته باشند و در چنین شرایطی ما باید به صورت مضاعف پیشرفت کنیم.

دری به شکل‌گیری کمیسیون رسیدگی به تخلفات در صنعت چاپ اشاره کرد و توضیح داد: این کمیسیون در عین این‌که باید با کمترین تخلفات هم برخورد کند، می‌تواند منشا برکات خوبی باشد و برخی اقدامات که ممکن است، حیثیت پیشکسوتان صنعت چاپ را لکه دار کند، بزداید.

معاون امور فرهنگی وزیر ارشاد، همچنین از بررسی آئین نامه استانداردسازی چاپ نشریات و کتب در دستگاه‌های دولتی در هیات دولت خبر داد.


واگذاری چاپخانه‌های دولتی به بخش خصوصی
به گفته دری، لزوم واگذاری چاپخانه‌های دولتی به بخش خصوصی غیر قابل انکار است. او ادامه داد: برخی دستگاه‌های دولتی که خودشان چاپخانه دارند، باعث می‌شوند دست بخش خصوصی بسته و بازار آن راکد شود. تاکید داریم که چاپخانه‌های دولتی، باید به تشکل‌های صنفی و چاپخانه‌های خصوصی واگذار شوند.


وی همچنین با یادآوری پیش‌نویس تفاهم نامه‌ای که قرار است با هدف تحول و نوسازی صنعت چاپ کشور به امضای دو وزارتخانه ارشاد و صنعت، معدن و تجارت برسد، بیان کرد: در این تفاهم نامه حدود 12 پیشنهاد داده بودیم که حدود 8 محور آن مورد تایید دوستان وزارت صنایع قرار گرفت و امیدواریم این تفاهم نامه به زودی به امضای دو وزیر برسد.


به گزارش برنا، در انتهای این مراسم تعدادی از پیشکسوتان و فعالان صنعت چاپ؛ یعنی سید جلال کتابچی، اسماعیل توانا، محمود شیخیان، ناصر احدی و محمد عربستانی با اهدای لوح تقدیر و جوایز نقدی تجلیل شد.