رضا اسماعیلی شاعر آیینی در گفت‌وگو با خبرنگار ادبیات برنا، اصلی‌ترین مساله شعر امروز را باروری و بالندگی زبان و ادبیات فارسی دانست و اظهار کرد: هر شاعری که با کلمه سر و کار دارد و زبان فارسی، بزرگترین آرزویش این است که زبان فارسی بتواند رشد کند، مخاطب بیشتری داشته باشد و به درخشندگی و ارجمندی که در زمان حافظ و سعدی و ... داشت، در زمان معاصر دست یابد.

وی افزود: شاعران معاصر تلاش می‌کنند در این راه فعالیت کنند، جشنواره شعر فجر نیز که چند سالی است برگزار می‌شود، راهی برای رسیدن به این آرزو است که ما زبان فارسی را حفظ کنیم، گستره آن را افزایش دهیم و مخاطب بیشتری جذب کنیم.

این شاعر با بیان این که جشنواره شعر فجر هر سال یک گام به جلو برداشته است، گفت: به اعتقاد من این جشنواره در حد بضاعت خود، توانسته گام‌های بلندی در این زمینه بردارد و هر سال قله جدیدی را فتح کند. از یک جشنواره چهار ساله نمی‌توان انتظار داشت که چون جشنواره‌های قدیمی فیلم، تئاتر و موسیقی فجر، تاثیرگذاری داشته باشند اما در طول همین چند سال نیز، شاهد اتفاقات خوبی بوده‌ایم.

وی در این باره توضیح داد: افزایش تعداد شرکت‌کنندگان، رشد داوری، جبران ضعف‌‌ها، افزایش مبلغ جایزه و ... همه مواردی است که هر دوره شاهد آن هستیم. طبیعتا هنوز به نقطه مطلوب نرسیده‌ایم اما همین گام‌ها سبب می‌شود در آینده نزدیک جشنواره شعر فجر نیز در میان جشنواره‌های دیگر عرض اندام کند تا مطالبات شاعران فراهم شود.

او در پاسخ به این سوال که آیا جشنواره شعر فجر توانسته برای اعتلای شعر فارسی، قدمی بردارد؟، تصریح کرد: اعتلا بخشی به زبان و ادبیات فارسی، به تنهایی از عهده یک جشنواره برنمی‌آید و سازمان‌هایی چون وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، حوزه هنری، فرهنگستان زبان و ادب فارسی ... باید با هماهنگی بری اعتلای زبان فارسی بکوشند. جشنواره هم می‌تواند بخش کوچکی از این مسئولیت را به دوش بکشد اما نهادهای متولی در این زمینه مسئول هستند.

رضا اسماعیلی در ادامه، افزود: همین اندازه که جشنواره شعر فجر تونسته تلنگری به جامعه ادبی وارد کند و در جهت تشویق به خلق اثر گام بردارد، اتفاق مبارکی است؛ معیارهایی که داوران برای گزینش در نظر می‌گیرند، همه با اعتلای زبان فارسی، یک سو است و همین می‌تواند الگویی برای جوانان باشد که منطبق با گویش مورد نظر بسرایند. در عین این تلاش، ما نیاز به سرمایه‌‌گذاری نهادهای مسئول نیز داریم.