به گزارش سرویس فرهنگ و هنر برنا به نقل از روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، این جشنواره هر دو سال یک‌بار در محله تاریخی کارتاژ در پایتخت کشور تونس برگزار می‌شود و از بزرگترین جشنواره‌های قاره آفریقا محسوب می‌شود.

مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی به‌عنوان نماینده سینمای ایران در بخش «فیلم‌هایی از اطراف جهان» حضور فعالی دارد. در این بخش کشورهایی همچون چین (با 3 عنوان فیلم)، فرانسه (4 عنوان)، هند (2 عنوان)، ژاپن (6 عنوان)، بلژیک (1 عنوان) و ایران با 5 عنوان فیلم بلند حضور دارند که آثار ایرانی جشنواره عبارتند از «راه آبی ابریشم» به کارگردانی محمدرضا بزرگ نیا، «مصائب چارلی» ساخته علیرضا سعادت نیا، «جدایی نادر از سیمین» به کارگردانی اصغر فرهادی، «یه حبه قند» کار رضا میرکریمی و «مرگ کسب و کارمن است» ساخته امیرحسین ثقفی.

ضمن این‌که حضور دو داور ایرانی در بخش مسابقه فیلم‌های بلند و کوتاه جشنواره بین‌المللی کارتاژ هم از دیگر افتخارات سینمای ایران در این جشنواره خواهد بود. رضا میرکریمی داور بخش مسابقه فیلم‌های بلند است و محمودرضا ثانی مستندساز ایرانی هم فیلم‌های بخش کوتاه را داوری خواهد کرد.

از دیگر اقدامات «مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی»، اعزام دو نویسنده و منتقد سینمایی به منظور تحت پوشش قراردادن ویژگی‌های این جشنواره فرهنگی- هنری (که یکی از معتبرترین جشنواره‌های آفریقایی است) و درج رویدادهای مختلف آن در رسانه‌های داخلی خواهد بود.

حضور کارشناسان سینمای ایران جهت برگزاری نشست‌های تخصصی سینما به‌ویژه در امر تولید فیلم‌های مستند و ساختار تهیه و تولید فیلم مستند در ایران به منظور آشنایی سینماگران تونسی و الگوبرداری از تعاریف تولید، یکی دیگر از برنامه‌های جنبی هیات ایرانی خواهد بود.

شایان ذکر است؛ که «شفیع آقامحمدیان» مدیرعامل مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی از سخنرانان همایشی تحت عنوان نیاز امروز جامعه سینمایی خواهد بود که توسط مسوولین جشنواره کارتاژ برگزار خواهد شد.

این جشنواره، روز چهارم آذرماه در کشور تونس به پایان خواهد رسید.