سیدرضا صائمی در گفت‌وگو با خبرنگار رادیو و تلویزیون خبرگزاری برنا در ارزیابی عملکرد صداوسیما در سالی که گذشت، گفت: یکی از مشکلات موجود در رسانه ملی این است که از نیروهای فرهنگی خارج از سیستم در ساخت برنامه‌های فاخر استفاده نمی‌کند.

این منتقد گفت: ما در مطبوعات، بخش‌های دانشگاهی، علمی و فرهنگی کارشناسان صاحب سبکی داریم که می‌توان از آن‌ها در تولید برنامه‌های رسانه ملی استفاده کرد و به نظرم باید پیوندی بین نهادهای فرهنگی و صداوسیما به وجود آید تا سطح کیفی برنامه‌ها در راستای ارتقای سطح کیفی،‌ روبه رشد باشد.

وی گفت: تلویزیون باید طوری عمل کند که علاوه بر مخاطب عام، قدرت جذب مخاطب خاص را نیز داشته باشد. تلویزیون از نگاه مخاطب خاص جنبه سرگرم‌کنندگی دارد و باید طوری عمل کند که مخاطبان نخبه و روشنفکر را هم جذب کند.

صائمی افزود: امسال «رادیو هفت» از برنامه‌های ترکیبی خوب تلویزیون بود و برنامه «هزارو یک شب» شبکه چهار نیز از برنامه‌های فرهنگی خوب رسانه ملی. از سریال‌های تلویزیونی نیز «پایتخت» را باید جزو سریال‌های طنز اجتماعی موفق دانست که بازخورد آن موجب تولید «پایتخت 2» شد.

وی در مورد سریال «زمانه» گفت: حسن فتحی مخاطبش را خوب می‌شناسد و به دنبال این است که سریالی متفاوت ارائه کند و موضوعی را دستمایه قرار دهد که موضوع روز جامعه باشد و علاوه بر سرگرم‌کنندگی بتواند با مخاطب ارتباط برقرار کند و با سریال‌های شبکه‌های ماهواره‌ای فارسی‌زبان رقابت کند.

از نگاه این منتقد سریال باید در روایت، شخصیت‌پردازی و کشش دراماتیک خوب عمل کند تا بتواند مخاطب را جذب کند.

وی ادامه داد: برنامه «هفت» شبکه سوم سیما نسبت به دوره‌ قبل، محافظه‌کارتر عمل می‌کند و شاید جذابیت اجرایی آن کمتر شده باشد اما فرصت را برای منتقدان دیگر هم فراهم می‌آورد و از یکسویه بودن نقدهای آن کاسته‌ شده است.

صائمی ادامه داد: زمانی تلویزیون و سینما در رقابت با هم بودند اما در دنیای رسانه‌ای جدید، تلویزیون باید حامی سینما باشد، به سینما کمک کند و مردم را به دیدن فیلم‌های سینمایی ترغیب کند. این کار زمانی محقق می‌شود که تلویزیون دست به ساخت برنامه‌هایی از نوع برنامه «هفت» بزند.