به گزارش سرویس فرهنگ و هنر برنا، در بین القابی که به کشورهای مختلف دشمن با نظام جمهوری اسلامی ایران داده شده، روباه پیر استعمار لقبی است که برازنده انگلستان شده است و این لقب ریشه در استعمارگری و استثمار گری این کشور طی سالیان دراز از زمان قاجار تا دوران پهلوی دارد.

از بین کشورهای استعمارگر، انگلیس بیش از همه در پی چپاول شاه نو کیسه بوده است. مسئله‌ای که موجب نقش بستن خاطرات سیاه از این دولت در ذهن مردم و نسل‌های قدیم شده است.

اما نسل جدید آنگونه که باید در مورد انگلستان بداند و آن چیزهایی که در مورد تاریخ خود و انگلیسی‌ها باید بداند را نمی‌داند و اینگونه می‌شود که برخی بدون شناخت درست از تاریخ، ممکن است فریب شعارهای رسانه‌هایی همچون بی بی سی را بخورند که مدعی آزادی و دموکراسی و حقوق بشر و رفاه و کرامت‌های انسانی و ... برای مردم ایران است.
 
مستند «هزار تو» کاریست از گروه مستند شبکه یک سیما که با رویکرد معرفی بیشتر و بهتر انگلیس و زوایای ناگفته یا کمتر گفته تاریخ استعمارگری‌های انگلستان در کشورمان تولید و پخش می‌شود.

در این مستند مسائلی نظیر قحطی بزرگ، طلای سیاه، تجزیه سیستان و نخبه كشی بررسی می‌شود. تبیین نقش استعمار پیر در بروز مشكلات محتلف سیاسی، اجتماعی و نظامی در ایران از جمله اهداف این برنامه است.

این مستند که روزهای دوشنبه و سه شنبه و پنج شنبه پخش می‌شود، شاخصی است برای نسل جوان تا درک بهتری از واقعیت‌های تاریخ خود داشته باشند. هر ایرانی آزاده و وطن دوستی که بخش‌هایی از حقایق تاریخی در روابط ایران و انگلستان را در طی تاریخ معاصر قبل از انقلاب در این مستند می‌شنود و می‌بیند هم افسوس می‌خورد و هم به خود می‌بالد.

افسوس به این دلیل که در مستند هزار تو شاهد ننگ‌هایی هستیم که از سوی دولت استعمار گر انگلستان بر این ملت و حکومت‌های فاسد قبل از انقلاب روا داشته شده که مایه شرم ساری هر ایرانی بوده و بالیدن هم به این علت که با مشاهده این مستند، بیش از گذشته عظمت انقلاب اسلامی ایران برای مردم هویدا می‌شود.

سبک تولید این مستند هم بر جاذبه‌های آن افزوده و باعث افزایش مخاطبان آن هم شده است. «هزار تو» در قالب یک مستند روایی ساخته شده و شخصیت محوری آن شخصی است به نام «عیسی علی» که یک دانشجوی انگلیسی در مقطع دکتری رشته تاریخ در یکی از دانشگاه‌های این کشور است.

عیسی علی فرزند یک مادر ایرانی و پدری انگلیسی است که مستند «هزار تو» بر مبنای جست‌وجوی او برای یافتن پاسخ این سوال که باید بیشتر به انگلیسی بودنش افتخار کند یا به ریشه ایرانی‌اش؟ شکل می‌گیرد.

این ماجرا بستری شده است برای بیان گوشه‌های پنهان و پیدای تاریخ مراودات ما با انگلیسی‌ها. در هزار تو با توجه به اینکه آرشیوی از تصاویر موجود در منابع تاریخی انگلستان هم به نمایش گذاشته می‌شود به خوبی نشان داده می‌شود که چگونه انگلیسی‌ها در طول تاریخ به کشورمان با نگاه طعمه‌های لذیذ اقتصادی و سیاسی می‌نگریسته‌اند و چه خیانت‌هایی که با عوامل خودفروخته خود در خاک ایران علیه این ملت نکرده‌‎اند.

ضمن آن که باید اشاره کرد که در این مستند، عیسی علی که معرفی شد، با کارشناسان مختلفی اعم از ایرانی و انگلیسی نظیر جان مالکوم نوه سرجان مالکوم و رئیس بنیاد مالکوم، پروفسور ادموند هرزیک از دانشگاه آکسفورد، دکتر استفانی کرونین از دانشگاه آکسفورد، پروفسور رضا رضایی تحلیلگر تاریخ قاجاریه، رکسانا فرمانفرمائیان قاجار بازمانده خاندان قاجاریه و عضو مرکز مطالعات ایرانشناسی انگلیس، و بسیاری از دیگر چهره‌های بنام در مورد روابط ایران و انگلیس و زمینه‌های نفوذ و پیدایش استعمار انگلستان در ایران سخن می‌گوید. عیسی علیدر همین راستا به دنبال یافتن مستنداتی در این حوزه، به بخش‌هایی از مدارک و اسناد مربوط به نفوذ انگلیسی‌ها در ایران دست پیدا می‌کند.

مستند هزار تو متاسفانه آن گونه که شایسته است و ضرورت دارد همه آحاد مردم از نسل‌های مختلف آن را ببینند اما تبلیغات کافی برای آن انجام نشده و با یک سری تغییرات برای افزایش سطح هیجان آن قطعا از جمله بهترین مستندهای سال‌های اخیر در حوزه روابط ایران و انگلیس به شمار می‌رود.