محمد جهانگیری معاون سازمان نظام پزشکی کشور و موسی فلاح مشاور مالیاتی سازمان نظام پزشکی میهمان برنامه ذره بین بودند.

به گزارش سرویس رادیو و تلویزیون خبرگزاری برنا، محمد جهانگیری با اشاره به پیشگام بودن جامعه پزشکی در پرداخت مالیات اظهار کرد: در سال 92 تفاهم نامه مالیاتی طبق روال هر سال با سازمان امور مالیاتی منعقد شد بر خلاف این که تصور می شد سال 91 آخرین سال عقد تفاهم صنوف با سازمان امور مالیاتی باشد.

وی ادامه داد: در این تفاهم نامه سعی کردیم علاوه بر ترویج فرهنگ خود اظهاری و پرداخت مالیات در جامعه پزشکان اجهافاتی را که در تفاهم نامه های قبلی بود برداریم.

معاون سازمان نظام پزشکی اعلام کرد: با شروع سال 93 و با توجه به رشد نرخ مالیات از سال 91 موعدیان مالیاتی نگرانی هایی داشتند اما با بسته شدن تفاهم نامه ای در تاریخ 11 تیرماه جاری و سپس ارسال دستورالعمل پرداخت مالیات در تاریخ 16تیرماه تا حدودی از میزان این نگرانی ها کاسته شد.

جهانگیری در خصوص تفاوت میان این تفاهم نامه با سایر تفاهم نامه ها عنوان کرد: در تفاهم نامه های قبلی جامعه پزشکان به 5 گروه تقسیم می شد اما امسال جامعه پزشکان کمی جزئی تر و به 8 گروه تقسیم شده است.این تقسیم بندی باعث می شود سازمان امور مالیاتی دید روشن و شفافی از پزشکان داشته باشد و علاوه بر آن تقسیم بندی این هشت گروه بر اساس برآوردهای درآمدی جامعه پزشکان صورت گرفته است.

وی افزود: تفاوت بعدی تفاهم نامه امسال با سال گذشته بحث نمونه گیری است که در سال قبل در تهران 18 درصد از پزشکان می توانستند از تفاهم نامه خارج شوند اما امسال در تهران 12درصد و در شهرهای کمتر از 50هزار نفر 4درصد است؛ که این میزان به صورت محسوسی کاهش یافته است.

در ادامه موسی فلاح مشاور سازمان امور مالیاتی گفت: جامعه پزشکان کشور باید تا پیش از 31 تیرماه اظهار نامه مالیاتی خود را ارائه دهند تا بتوانند از تخفیفاتی که شامل ایشان می شود استفاده نمایند. و سازمان نظام پزشکی را برای دادن اطلاعات درست به سازمان امور مالیاتی یاری کنند.

وی اضافه کرد: پرداخت مالیات شامل همه پزشکان می شود و حتی کسانی که در درمانگاه و یا بیمارستان کار می کنند هم باید اظهارنامه مالیاتی را از طریق اینترنت تکمیل کنند.

شایان ذکر است؛ در سال گذشته 97درصد از جامعه پزشکان اظهار نامه مالیاتی خود را تکمیل و از قوانین تفاهم نامه برای پرداخت میزان مالیات استفاده کرده اند.