به گزارش خبرنگار رادیو و تلویزیون برنا، مراسم نشست تجلیل و تقدیر از عوامل مجموعه  مختارنامه روز گذشته با حضور داوود میرباقری کارگردان، ژاله علو، انوشیروان ارجمند، محمد فیلی، محمد صادقی، نسرین مقانلو، رضا رویگری، حبیب دهقان نسب از بازیگران، امیر خوراکیان رییس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، مصطفی محقق معاون دانشجویی فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی تهران، عیسی زاده نماینده ولی فقیه در دانشگاه، محسن پرویز و جمع کثیری از دانشجویان دانشکده علوم پزشکی تهران برگزار شد.
 
در ابتدای این مراسم، داوود میرباقری گفت: شباهت بین حوادث تاریخی در زمان مختار با شرایط سی ساله اخیر بسیار زیاد است و این شباهت مرا تشویق به ساخت این سریال کرد.شخصیت مختار که برخی از خصوصیاتش در تاریخ ثبت نشده بسیار با شرایط فعلی ما همسان است به همین دلیل بیشتر به فضای قصه علاقه‌مند شدم.

وی با بیان اینکه مختار در تاریخ به عنوان یک سیاستمدار، عالم و جنگجو مطرح است اظهار کرد: برای شکل دادن قصه نیازمند این هستیم که شخصیت دارای ویژگی های متعددی باشد که مختار نیز دارای چنین خصوصیتی است. من از ابتدا تا انتهای کار 10 سال زمان صرف کردم که احساس می کنم ارزش آن را داشته است.
 
میرباقری با انتقاد از برخی اتفاقات پیرامون مجموعه مختارنامه عنوان کرد: در زمان ساخت سریال درباره به تصویر کشیدن حضرت ابوالفضل(ع) به ما مجوز داده شد اما برای پخش با مشکل مواجه شدیم به طوری که اجازه نمایش داده نمی‌شود. با تمام این مسائل در حال مذاکره هستیم اما متأسفانه روند مذاکرات خوب پیش نمی‌رود.
 
کارگردان مجموعه «معصومیت از دست رفته» با اشاره به مشکلات ساخت چنین آثاری خاطرنشان کرد: اطلاعات داستان های مذهبی اصولاً در اختیار تماشاگر است و همین مسأله کار را برای سازندگان آن سخت می‌کند امیدوارم در این 30 قسمت اولیه سریال ریتم و ضرب آهنگ داستان مورد توجه قرار گرفته باشد.
 
میرباقری ساخت مجموعه مختار نامه را برابر با 20 فیلم سینمایی دانست و گفت: به دلیل ابعاد و موضوع کار این مجموعه قابلیت آن را دارد که از آن بتوان 20 فیلم سینمایی تولید کرد. همچنین مجموعه مختارنامه بعد از قسمت 30 از ضرب آهنگ تند و اوج بیشتری برخوردار خواهد بود.
 
کارگردان "مسافر ری" درباره چگونگی انتخاب عرب‌نیا برای بازی در نقش مختار یادآور شد: فریبرز عرب نیا انتخاب سوم من برای این نقش بود در روزهای نگارش به هیچ وجه تصویری از عرب نیا در ذهن نداشتم و بیشتر به جمشید هاشم پور برای ایفای نقش فکر می کردم اما پس از مشاهده حجم کار  بازی برای هاشم پور در این نقش غیر قابل تصور بود و پس از دیدن عرب نیا احساس کردم شخصیت مختار همین شخصیت است.

میرباقری درباره ساخت سریال برای زندگی ائمه اطهار(ع) گفت: نمی‌توان به شخصیت‌های ائمه نزدیک شد چون نمی توان تصاویر ائمه را به نمایش گذاشت به همین دلیل تا 70 درصد تأثیر گذاری فیلم از دست می رود ما 14 معصوم داریم و حضرت ابوالفضل(ع) با وجود اینکه درجه بالایی دارد اما از معصومین به حساب نمی آید از طرفی چطور ما پیامبران را تصویر می کنیم اما ائمه را نمی توانیم به تصویر بکشیم.
 
کارگردان مجموعه "گرگ‌ها" با تأکید بر اینکه سینما مؤثرترین زبان ارتباطی بشر است گفت: سینما مؤثرترین زبان ارتباطی بشر است که می تواند در عمق جان انسان ها نفوذ کند اگر از این ابزار به شیوه مناسب استفاده نکنیم قهرمانان ما را گروهی دیگر به تصویر می کشند.
 
میرباقری درباره استفاده از پرچم سبز سفید و سرخ در مجموعه مختار نامه گفت: پرچم قیام مختار ترکیبی از رنگ های سبز سفید و قرمز بود و در سریال ما اتحاد این سه رنگ را به تصویر کشیدیم و قصد ما به تصویر کشیدن پرچم ایران نبود اگر چه اسنادی وجود دارد که پرچم ایران به دلیل حضور مؤثر ایرانیان در قیام مختار از آن الهام گرفته است.
 
وی ادامه داد: در این روزها برخی مسوولان فرهنگی کشور استفاده از نام رستم در سریال را غیرواقعی می دانند در حالی که این اسامی مربوط به اساطیر ایرانی است که فردوسی آنها را جمع آوری کرده است.
 
میرباقری با بیان اینکه می توان به برخی اسناد تاریخی شک کرد، گفت: مرگ پسر عمرسعد را به دلیل اینکه حالت دراماتیک داشته باشد تغییر دادیم ما باید عمیق تر به مسائل نگاه کنیم . یک اثر هنری با روایت تاریخی متفاوت است یک اثر هنری دارای ویژگی هایی است که سازنده مجبور است ملزومات آن را رعایت کند.
 
وی ادامه داد: به طور مثال مالک اشتر در تاریخ به وسیله عسل که در یک مهمانی به او داده می شود کشته شد در حالی که من نمی توانم قبول کنم کسی که در مکتب حضرت علی (ع) پرورش یافته در چنین مجلسی حضور داشته باشد به همین دلیل عسل در مجموعه امام علی (ع) طوری به دست مالک اشتر می رسد که او مجبور به خوردن آن باشد.
 
کارگردان فیلم "آدم برفی" درباره ساخت مجموعه دیگر پیرامون تاریخ اسلام گفت: برای ساخت مجموعه ای دیگر نیازمند تجدید قوا هستم به همین دلیل باید از تاریخ اسلام فاصله بگیرم چند طرح کوتاه دارم که در پی ساخت آنها هستم. همچنین مراحل تحقیق و نگارش مجموعه "سلمان فارسی" نیز آماده است که در صورت ایجاد شرایط مناسب آن را می سازم.

در این مراسم امیر خوراکیان رییس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران نیز گفت: با نگاهی به مجموعه هایی که در این سال ها ساخته می شود مختار نامه کار بزرگ و ارزشمندی است اما از آن ارزشمند تر ایجاد روزنه های جدیدی است که به وجود می آید.
 
وی ادامه داد: مجموعه مختار نامه با ایجاد نگاهی نو روزنه‌ای جدید را به تاریخ باز کرد و اهمیت باز شدن این روزنه ها کمتر از خود سریال نیست همچنین راه هایی که این سریال برای تولید آثار بعدی در کشور ایجاد کرد بسیار پراهمیت است.
 
فرزاد جمشیدی (مجری برنامه) در پایان مراسم از وزارت آموزش و پرورش خواست که قسمت هایی از متن مجموعه مختار نامه را در کتاب ادبیات فارسی دوره متوسطه قرار دهد.
 
در پایان مراسم نیز از عوامل مجموعه مختار نامه تجلیل و تقدیر به عمل آمد.