به گزارش خبرنگار تلویزیون برنا، نشست خبری مجموعه مستند شهید حسن باقری پیش از ظهر امروز با حضور حبیب‌الله والی‌نژاد مدیر گروه حماسه و دفاع شبکه اول، محمدحسین مهدویان کارگردان و نویسنده مستند شهید باقری و امیر بنان مجری طرح آن در ساختمان سیمای صدا و سیما برگزار شد.

مهدویان در این نشست با بیان این مطلب که از گذشته توجه ویژه‌ای به شخصیت شهید باقری داشته، اظهار کرد: اطلاعات موجود درباره این شهید بسیار محدود بود که با آغاز ساخت این مجموعه شرایطی مهیا شد و برای این فرمانده که جزو معدود افرادی است که در این سطح از فرماندهی به شهادت رسیده بود، مستندی تهیه کنیم که در آن با افرادی چون محسن رضایی، علی شمخانی مصاحبه انجام شد که بازماندگان این رده از فرماندهان هستند.

وی افزود: نبوغ این فرد در عملیات ها و قدرت شناسایی وی به اطلاعات کلی و اجمالی خلاصه می شد که شخصیت شهید باقری را خارق العاده و پیچیده و دست نیافتنی جلوه می داد که تا آن زمان کسی به او نزدیک نشده بود که البته پس از گذشت مدت زمانی دریافتیم که چرا کسی تاکنون اقدام به ساخت مستندی درباره شهید باقری نکرده است.

این کارگردان ادامه داد: از خرداد 88 درپی جلساتی در ستاد احیای تفکر شهید باقری تحقیقات مفصلی که در طی هشت سال در این ستاد انجام گرفته، به ما ارایه شد که به اندازه یک کتابخانه وسعت داشت و ما گروه جدیدی تشکیل دادیم تا عصاره این اطلاعات را با شنیدن اصوات و مطالعه اسناد و طرح های عملیاتی در  مدت زمان هفت ماه به انجام برسانند که نتایج این کار دسترسی به سرخط هایی برای خلق مجموعه مستندی با قصه و فرازهایی از زندگی شهید باقری را به دنبال داشت.

مهدویان تصریح کرد: مصاحبه‌های تلویزیونی با افراد متنوع را در طی 35 جلسه طراحی کرده بودیم که خود به عنوان منابع دست اول تحقیق در فیلم نامه مورد استفاده قرار گرفتند. مشغله افرادی که با آنها قرار مصاحبه داشتیم چون رضایی، رشید و صفوی انجام این کار را نیازمند زمان، فضا و شرایط خاصی می‌کرد که 6 ماه بیش از زمان برآورد شده به طول انجامید.

کارگردان مستند شهید باقری درباره ویژگی های شخصیتی این شهید اظهار کرد: اگر سماجت مادر وی نبود، به علت نارس متولد شدن او و درگیری اش با بیماری های دشوار در طی زندگی این کودک از دست می رفت. حسن باقری همیشه به فعالیت های فرهنگی علاقه مند بود و همزمان با قبولی در رشته حقوق دانشگاه تهران و روزنامه جمهوری اسلامی به عنوان خبرنگار فعالیت داشت و گاهی اطلاعاتی نیز به فرماندهان جنگی می داد که این امر منجربه قرار گرفتن او در سمت پایه گذار اطلاعات امنیت جنگ پس از 45 روز از ورود به جبهه شد.

وی تصریح کرد: با گذشت 30 سال از جنگ هنوز کسی کاری در این باره انجام نداده است که این امر شاید ناشی از سخت بودن دسترسی به شخصیت حسن باقری و زمان بر بودن پیدا کردن خط قصه مشخص از زندگی فردی است که 28 ماه در جنگ حضور داشته و حال ما بعد از 30 ماه کار تازه به پایان تحقیقات خود رسیده ایم.

وی ادامه داد: اکنون با گذشت 45 روز از پیش تولید به زودی بخش بازسازی نمایشی آن را که در زیر ژانر درام مستند قرار می گیرد با پیش بینی 60 روز کار در 50 جلسه فیلمبرداری را انجام خواهیم رساند.

مهدویان با اشاره به جوانی گروه سازنده این مستند و قرار گرفتن آن‌ها در میانگین سنی  30 سال بیان کرد: با توجه به مراحل ساخت ویدئوگرافیک، موسیقی، صداگذاری و تدوین می توانیم به اتمام این کار در اوایل زمستان خوش بین باشیم.

مهدویان با بیان این مطلب که فیلم مستند همیشه در ایران مهجور بوده و به آن به چشم اثری کم مخاطب برای پرکردن آنتن نگاه شده است، اظهار کرد: در دنیا سال ها است شبکه‌های مستندی در تلویزیون‌ها با آثار جذابی راه اندازی شده‌اند که ما هم تصمیم داریم این مجموعه مستند را به شکلی بسازیم که با یک سریال رقابت کند.

وی درباره میزان تلاش برای نزدیک کردن نگاه مخاطب نسل امروز به نگاه حسن باقری تصریح کرد: من خود متعلق به همین نسل هستم و اگر فضایی به جوانان امروز برای ساخت آثاری درباره گذشتگان به اتهام بی تجربگی در این عرصه داده نشود، ارتباط نسل گذشته با نسل امروز قطع خواهد شد.

عوامل این مجموعه که در 10 قسمت 40 دقیقه‌ای تولید می‌شود، عبارتند از: مجری طرح: امیر بنان، مدیر فیلمبرداری: هادی بهروز، دستیار اول کارگردان و برنامه ریز: یوسف روحانی، صدابردار: امیر ترکمن، مدیر تولید: حمید نوروزی، طراح هنری: رضا رزم، گروه تحقیق: محجوبه گل‌سرخ‌تبار، نجمه آذرکمال.