محمد حمیدی مقدم تهیه‌کننده‌ای که "سینما4" را 10 سال به روی آنتن شبکه چهارم برده‌ است، درباره فعالیت‌های تازه خود به خبرنگار تلویزیون برنا گفت: "مستند4" که از سال 84 در حال تولید و پایه‌گذار آن هستیم، با شکلی جدید توانست در دل مردم جا باز کند و مستندهای متفاوتی را به تلویزیون بیاورد. ارتباط با مجامع بین المللی و سینماگران مستند دنیا از دستاوردهای همین برنامه بود که کماکان توانست در دو حوزه مستند و داستانی جلو برود.

وی افزود: با اتمام تولید "سینما4" همه انرژی ما متمرکز بر بحث مستند است که سری جدید آن برنامه فوق العاده‌ای خواهد شد و قرار است فیلم‌های مستندی که امکان ردیابی، گزینش و نمایش آن‌ها را نداشتیم برای این برنامه خریداری شود.

این تهیه‌کننده با اشاره به برنامه‌هایی که فیلم‌هایی را با دانلود از اینترنت برای مخاطبان به نمایش می‌گذارد، تصریح کرد: چند سال است در حال تحقیق میدانی برای گزینش بهترین‌های مستند جهان هستیم آن هم در زمانی که شیوه آسانی چون جستجوی اینترنتی و دانلود فیلم برای پخش در برنامه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد که این امر برنامه‌های سینمایی را دچار آسیب جدی کرده است و این که تهیه‌کنندگان در دفتر خود بنشینند و فیلم دانلود و مجانی پخش کنند برنامه‌سازی نمی‌شود.

حمیدی مقدم اظهار کرد: "مستند 4" برنامه‌ای تحلیلی- پژوهشی در حوزه سینما مستند است و اکثر جشنواره‌های جهانی "مستند4" را به عنوان یکی از تنها برنامه‌های حوزه سینمای مستند در دنیا می‌شناسند. این یک ادعا نیست و حضور مستمر شش ساله ما در مهم‌ترین مجامع سینمایی جهان از شرق تا غرب، آسیا، آمریکا، اروپا و افریقا نشان می‌دهد توانسته‌ایم لوگوی "مستند 4" را به سطح فاخری برسانیم.

وی ادامه داد: شناخته شدن این برنامه در بین فیلمسازان رده یک مستند جهان حاصل حضور، رنج و فعالیت همیشگی ماست. این‌که تنها به پول فکر نکردیم و خارج از قاعده و برآورد برنامه را جلو برده‌ایم. علی رغم هیاهوی برنامه‌سازی خارج از کشور "مستند4" دقیقا هم‌پای برنامه درجه "جیم" گزارشی درکشور برآورد می‌شود. با وجود این که طبق تعهد 50درصد آن را در خارج از کشور تهیه می‌کنیم.

حمیدی‌مقدم با اشاره به ردیابی فیلم‌هایی متفاوت سینمای مستند در حوزه اجتماعی و سیاسی بیان کرد: این‌ها نشان دهنده عشق به کار است چرا که اصلا با معیارهای مادی قابل مقایسه نیست. درحالی که این تیم می‌تواند به راحتی برای ساخت کارهای مشابه همکاران، چون رپورتاژهای آگهی و تیزرهای تلویزیونی این هزینه ها را بدون رنج در داخل کشور پوشش دهد اما به دلیل علاقه به سینمای مستند و رسیدن لوگوی "مستند4" به سطح جهانی در حوزه‌ برنامه‌های تلویزیونی تلاش می‌کنیم.

وی در پایان گفت: خدا را شکر این اتفاق افتاده و جشنواره مستند معتبر جهانی پیدا نمی‌کنید که "مستند4" چه برای خرید فیلم یا تهیه گزارش در آن حضور نداشته باشد. اکنون تمرکز و انرژی گروه ما بر حوزه مستند گذاشته شده و برای این برنامه یک سال در حال پیش تولید بوده‌ایم و 52 فیلم درجه یک تهیه و آماده‌سازی شده و برای نوروز 90 بسته خوبی از فیلم‌های مستند خواهیم داشت.