به گزارش خبرنگار فرهنگی برنا، محمد حسین صوفی معاون صدا با حضور در هم اندیشی جوان و رادیو درباره برگزاری چنین نشست هایی گفت: هم فکری و تبادل اندیشه هایی که برای تعالی برنامه های رادیو انجام می شود محصول فعالیت‌هایی چون همایش جوان و رادیو است. همچنین بر اساس سرشماری سال 85 از میان 70 میلیون جمعیت ایرانی 30 میلیون نفر در فاصله سنی 15 تا 35 سال قرار دارند که مخاطبان هدف شبکه جوان را تشکیل می دهند و جمعیت بالقوه مخاطبان این رادیو هستند.

وی افزود: بنابر رهنمود رهبر فرزانه انقلاب که "هویت جوان، در دوران جوانی شکل می گیرد و باقی می ماند" گرچه کلیت مخاطبان رادیو شامل گروه های اجتماعی دیگری نیز می شود اما آمار نشان می‌دهد سنین پایین تر از 15 سال و بالاتر از 35 سال نیز از مخاطبان جدی شبکه جوان هستند که با قدرت نفوذ و فراگیری اجتماعی بالایی در حال فعالیت است.

صوفی تصریح کرد: این امر جدیت برنامه سازان را بالا برده و ضرورت برنامه ریزی و سازماندهی آنها برای بهره گیری از فرصت طلایی منابع انرژی انسانی خلاق و تحول آفرین جوان محسوس است.

معاون صدا ادامه داد: یکی از عواملی که در این میان نقش کلیدی ایفا می کند رسانه ها و رادیو و دست اندرکاران رادیویی هستند که به خوبی با وسعت کارکردها و دامنه گسترده تاثیر گذاری رسانه آشنا هستند و از جایگاه ممتاز و تعیین کننده رادیو در مناسبات و مبادلات روزمره فرهنگی باخبرند. جهان ما سلطه بی امان رسانه ها و زیستن در چنین جهانی قدرت‌مندی رسانه ها را می طلبد.

وی خاطر نشان کرد: نقش مهم رسانه ها در زندگی اجتماعی انسان وی را در شبکه اجتماعی پیچیده ای قرار داده است. هم اندیشی رادیو جوان گامی برای حرکت به سوی آشنایی با این شبکه های اجتماعی است. سازماندهی فضای عواطف جمعی و ایجاد فرصت برای تفریح و سرگرمی، شکل دادن به اندیشه ها، دست کاری باورها و تنظیم رفتار انسان ها از نقش های اساسی رسانه های مختص جوانان است که به این واسطه اهمیت آنها را افزون می کند.


معاون صدا تصریح کرد: جوانان بزرگترین دغدغه و چالش های تمامی جوامع‌اند و در این بین قشر جوانی که از اعتیاد، فساد و بی بند و باری به دور هستند و به دنبال اخلاق و معنویت و خداجویی زندگی می کنند آرامش بیشتری خواهند داشت. جامعه‌ای که نقش جوانان آن به فساد و بی بند و باری مبتلا است سرآغازی برای سقوط و اضمحلال تمام جامعه را طی می کند که هر گونه سمت یابی جوامع به این دو طیف کارکرد اساسی رسانه است.

صوفی یادآور شد: تحقیقات رسمی و میدانی کارآمدی شبکه جوان را ثابت کرده که تا حد زیادی در وظایف رسانه‌ای خود موفق بوده و تصویری روشن و شفاف از جوانان ارائه کرده است تا به راهکارهای مناسبی برای روش زندگی دست یابند. شبکه جوان در یک دهه و نیم فعالیت خود استعدادها و قابلیت های جوانان کشور را کشف کرده و ابتکار عمل آن در برگزاری همایش جوان و رادیو با شعار زیبای "شنیده می شوید" در راستای همین کلیت گام بر می دارد.

وی افزود: این همایش دو هدف اصلی ایجاد پیوند میان جامعه دانشگاهی ، علما و پژوهشگران با برنامه سازان رادیویی و گسترش تعاملات میان برنامه سازان و مخاطبان را تعقیب می کند و اگر مخاطب گمان کند به واقع دست اندرکاران یک شبکه او را می شنوند کارآمدی های رسانه برای او ثابت خواهد شد.

معاون صد ا بیان کرد: اگر نویسندگان و تحلیل گران رسانه های مدرن در دهه های گذشته درباره رفتار رسانه ها بررسی و بحث نمی‌کردند برای ما راهی جز اختراع دوباره چرخ و چاه و تکرار تجربه تلخ دیگر سازمان ها و تن دادن به شکست ها باقی نمی‌ماند.

وی افزود: ارتباط با علما و دانشمندان و دانشگاهیان نیاز اساسی ما برای تعمیق و اثر بخشی فعالیت ها است و در این همایش مقالات ارزشمندی در موضوعات کلیدی از رسانه ها در راستای رهنمودهای رهبر فرزانه انقلاب، دین، امید ، اخلاق و آگاهی به دبیر خانه رسیده است که این موضوعات را به خوبی طرح و تدوین کرده است.

صوفی در پایان گفت: این حرکت فکری و قلمی اگر چه نقطه آغاز است اما آغازی مبارک بوده و به رادیو اجازه می‌دهد با قدرت و صلابت در راستای امید بخشی به جوانان درباره آینده کشور و تاکید در نقش والدین در پشتیبانی جوانان حرکت کند.