گروه موسیقی خبرگزاری برنا/

امسال جشنواره بین‌المللی موسیقی فجر بخش رقابتی پاپ را حذف کرده است. حمید شاه‌آبادی معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره علت این حذف گفته است: " دلیلی که درباره این حذف مطرح شده؛ این نیست که موسیقی پاپ ضعیف است بلکه ما باید بدانیم که کانون توجه ما در موسیقی باید به کجا برود و چگونه باشد. در شرایطی که هجمه‌ موسیقی پاپ از نوع و سبک‌هایی است که بخشی از آن با هنجارهای ما سازگار نیست و به خوراک شنیداری کشور آسیب می‌زند، باید از موسیقی ملی خودمان بیشتر صیانت کنیم." از طرف دیگر علی ترابی سرپرست دفتر موسیقی و عضو شورای سیاست‌گذاری جشنواره هم اظهار کرده است: "تجربه 3سال گذشته نشان داده است که موسیقی پاپ با فلسفه جشنواره موسیقی فجر سازگاری ندارد. جشنواره موسیقی فجر محلی برای شناسایی، حمایت و پشتیبانی از گروه‌هایی است که برای شناخته شدن، محتاج فضا و امکانات هستند. در نتیجه ورود موسیقی پاپ به جشنواره که مشکل مخاطب و گردش مالی ندارد توجیهی ندارد."
بابک رضایی مدیرعامل انجمن موسیقی ایران و دبیر اجرایی جشنواره هم در این باره بیان کرده است: "متاسفانه موسیقی پاپ در بخش رقابتی جشنواره‌های سه سال گذشته هیچ موفقیتی کسب نکرده و عملکرد قابل دفاعی ندارد."

اما جالب آن که حمید شاه‌آبادی چند ماه پیش در دیدار با آیت‌الله امینی گفته بود: "موسیقیهای کلاسیک که آکادمیک هستند و بر اساس معیارهای علمی نوشته میشود ولو اینکه غربی هستند ولی طرب‌انگیز نیستند ولی موسیقی پاپ دارای فضای رایج فرهنگ غربی و برای مجالس لهو و لعب است که آرام آرام از طریق مجالس خاص در کشور رایج میشود."این اظهارنظر از طریق روابط‌عمومی معاونت هنری به رسانه‌ها ارسال شده بود ولی بلافاصله پس از واکنش برخی رسانه‌ها، این اظهارات تکذیب و تصحیح شد.

در ادامه این گزارش، نظر سه گروه برگزیده بخش رقابتی پاپ بیست و پنجمین جشنواره موسیقی فجر نیز در این رابطه خواندنی است.

حسینی: به ما اعتماد کنید
"کاشکی این اتفاق نمی‌افتاد." سیدعلی حسینی سرپرست گروه کادانس که رتبه اول بخش پاپ سال گذشته را کسب کرده است با این اظهارنظر، افزود: "موسیقی پاپ در جشنواره خیلی خوب پیش می‌رفت، نمی‌دانم علت اصلی این حذف چیست. علت‌هایی که مسوولان در این باره گفته‌اند، قانع‌کننده نیست."

وی با بیان اینکه طبق معمول نمی‌توان به طور به‌مستقیم از مسوولان پرسید که چرا این اتفاق افتاده‌ است، ادامه داد: در دوره گذشته میزان جوایز برای بخش پاپ کم شده بود، شاید از همان زمان، حذف این رشته از جشنواره آغاز شده بود"

سرپرست گروه کادانس در ادامه بیان کرد: "کاش به این گروه‌ها اعتماد می‌کردند تا خود را نشان دهند و اجازه می‌دادند فضای مسمومی که چه به صورت زیرزمینی و ماهواره‌هایی در موسیقی پاپ ایجاد شده، همین گروه‌ها با ارائه کارهای خوب از بین ببرند. شاید امسال یکی از باشکوه‌ترین سال‌ها برای موسیقی پاپ می‌شد."

حسینی از عدم تحقق وعده‌های مسوولان جشنواره در مورد گروه‌های برگزیده گفت و ادامه داد: "شرکت در جشنواره، برای گروه‌های جوان بستری برای فعالیت یک ساله آماده می‌کند. به ما گفتند زمینه‌ای برای اجرا در خارج از کشور آماده خواهند کرد که این اتفاق نیفتاد. البته حضور در خارج برای ما مهم نیست، مهم اجرای برنامه توسط گروه ماست؛ چه در داخل و چه در خارج. "

سرپرست گروه کادانس اظهار کرد: " ابراهیم حاتمی‌کیا در اختتامیه جشنواره فیلم فجر وقتی جایزه‌اش را گرفت پشت تریبون رفت و گفت: من از مسوولان می‌خواهم که به ما اعتماد بکنید. من نیز همین خواسته را از مسوولان دارم. ما هنرمندان پاپ از این فضای مسموم موسیقی نگران هستیم. به ما اعتماد کنید و اجازه دهید این فضا را درست کنیم."


لطیفی: مهم نیست
"نظر خاصی ندارم. لابد سیاستی بوده که منجر به حذف آن شده است." عباس لطیفی سرپرست گروه هارمونی که در جشنواره بیست‌وپنجم موسیقی فجر برگزیده دوم شده بود، با اعلام این مطلب، در باره حذف بخش رقابتی پاپ گفت: "انتظار من از مسوولان این است که به گروه‌های پاپ کمک کنند. این که بخش رقابتی پاپ از جشنواره حذف شده، اهمیتی ندارد، بلکه مشکل اصلی این است که حرفه‌ای‌های ما برای فعالیت با مشکلات زیادی دست در گریبان هستند."

سرپرست گروه هارمونی بیان کرد: "من از مسوولان فرهنگی درخواست دارم موانع را از جلوی گروه‌های موسیقی بردارند. کسی که 15 سال در عرصه موسیقی فعالیت دارد نباید برای برگزاری یک کنسرت، مجددا فیلم و مشخصات خود را ارائه دهد."

این هنرمند نیز، عدم تحقق وعده‌های مسوولان جشنواره موسیقی فجر به برگزیدگان بخش پاپ را تایید کرد.

ابراهیمیان: راضی نیستیم
"نظری ندارم." محمد ابراهیمیان سرپرست گروه دیروز-امروز که برگزیده سوم جشنواره موسیقی سال گذشته بود، این جمله را بیان کرد. وی ادامه داد: "قرار بود امسال در جشنواره شرکت کنیم. حذف شدن بخش پاپ از جشنواره، کیفیت کل جشنواره را پایین می‌برد. این جشنواره در دو سه سال گذشته، هرگونه سلیقه‌ای را راضی نگه می‌داشت. گروه‌های پاپ از این تصمیم راضی نیستند."

وی با بیان اینکه که شرایط موسیقی پاپ در حال حاضر، خوب نیست، افزود: "مشکلات مجوز و برگزاری‌ محدود کنسرت‌ها که مختص به چند گروه خاص شده است، بر روی موسیقی پاپ سایه افکنده است. جشنواره موسیقی فجر منفذی بود برای کسانی که می‌توانند و می‌خواهند خود را نشان دهند. وقتی این بخش حذف می‌شود سرخوردگی برای این گروه‌ها به وجود می‌آید. این کار به ضرر موسیقی است. هر چه بیشتر به موسیقی پاپ پر و بال بدهند در این حوزه، فرهنگ‌سازی درست، ایجاد می‌شود."

ابراهیمیان تغییر هر ساله دبیر جشنواره موسیقی فجر را عامل بروز مشکلات برای این جشنواره عنوان کرد و ادامه داد: "حالا دیگر وقت انتظار داشتن از مسوولان نیست. هر سال که دبیر جشنواره تغییر می‌کند سیاست‌ها هم عوض می‌شود. بی‌تجربگی دبیر جشنواره باعث رخ دادن این اتفاق بود."

ابراهیمیان هم، عدم تحقق وعده‌های مسوولان جشنواره موسیقی به گروه‌های برگزیده را که اعزام به خارج از کشور برای اجرای برنامه و برگزاری مسترکلاس موسیقی پاپ برای آنان تایید کرد.

حال سوال اینجاست که با حذف بخش رقابتی موسیقی پاپ جشنواره فجر، این گروه‌های جوان و پرشور و حال، در کجا می‌توانند توانایی‌های خود را ارائه دهند؟ آیا با حذف بخش رقابتی پاپ، می‌توان تضمین کرد که این گروه‌ها به اجبار، به اجراهای زیرزمینی کشیده نمی‌شوند؟ آیا مسوولان تمهیداتی اندیشیده‌اند برای تهدیدات موسیقی زیرزمینی که در کمین این گروه‌ها هستند؟

این گزارش ادامه دارد...