به گزارش خبرگزاری برنا از تبریز، پرافتخارترین کوهنورد تاریخ ورزش کشور و استان آذربایجان شرقی گفت: مطمئنم وزارت ورزش و جوانان برای حل مشکل صعودم به 2 قله باقیمانده اقدام لازم را معمول خواهد کرد.

عظیم قیچی ساز افزود: در آمادگی کامل برای ثبت رکورد تاریخی در کوهنوردی جهان هستم و برای صعود به عنوان اولین ایرانی به قله شیشا پانگما در تبت چین و لوتسه دومین قله مرتفع جهان انگیزه مضاعفی دارم.

فاتح 12 قله بالای هشت هزار متر جهان، ادامه داد: پس از 10 سال کشور چین به کوهنوردان در سال 93 اجازه داده به قله شیشا پانگما در تبت چین صعود کنند و اگر امسال موفق به صعود نشوم ممکن است دیگر افتخار صعود به قله را نداشته باشم.

وی افزود: تاکنون 12 قله از 14 قله بالای هشت هزار متر را فتح کرده ام و فقط قله های لوتسه و شیشاپانگوما باقی مانده که برای فتح این دو قله به مبلغی بالغ بر 50 هزار دلار نیاز دارم، البته بخشی از این مبلغ محقق شده ولی نیاز به حمایت وزیر ورزش و جوانان و فدراسیون کوهنوردی دارم.

وی در ادامه گفت: تاکنون در جهان تنها 30 نفر توانسته اند 14 قله بالای هشت هزار متر دنیا را فتح کنند و کمترین زمان برای فتح این 14 قله حدود هفت سال و نیم است و اگر مشکلات مالی من برطرف شود و در صورت موفقیت طی شش سال 14 قله بالای هشت هزار متر جهان از سوی یک ایرانی فتح خواهد شد که افتخاری برای کشورمان خواهد بود.

عظیم قیچی ساز با 31 سال سن فعالیت حرفه ای خود را از سال 1382 آغاز کرده و قرار است 15 فروردین ماه به منظور صعود به قلل لوتسه و شیشا پانگما، تبریز را ترک کند.