معاون سیاسی و امنیتی استاندار آذربایجان شرقی با اشاره به این که تحریم‌های ظالمانه علیه جمهوری اسلامی ایران هرگز نتوانسته جلوی پیشرفت‌های کشورمان را بگیرد، گفت: کشور ما همواره در مسیر رشد و ترقی بوده و از تلاش برای رشد و ترقی دست برنداشته است.
به گزارش خبرگزاری برنا از تبریز، سعید شبستری خیابانی در دیدار با کاردار سفارت جمهوری چک در ایران، با اشاره به ظرفیت‌های استان آذربایجان شرقی در زمینه‌های مختلف، افزود: آذربایجان شرقی در تمام زمینه‌ها آماده پذیرش سرمایه‌گذاران است و با تمام ظرفیت‌های اقتصادی و صنعتی خود می‌تواند نقش موثری در افزایش مراودات تجاری با کشورهای مختلف ایفا کند.
وی با تاکید بر ظرفیت‌های موجود برای همکاری‌های دوجانبه آذربایجان شرقی و جمهوری چک، اضافه كرد: بخش قابل توجهی از جمعیت آذربایجان شرقی در بخش صنعت فعال هستند و با توجه به توانمندی‌های جمهوری چک در حوزه ماشین‌آلات و صنایع سنگین، این بخش می‌تواند زمینه خوبی برای توسعه همکاری‌ها باشد.
شبستری افزود: سرمایه‌گذاری مشترک در حوزه‌های صنعتی به ویژه در بخش قطعه‌سازی می‌تواند به نفع هر دو طرف باشد.
وی همچنین خواستار تعامل گسترده اتاق‌های بازرگانی تبریز و جمهوری چک شد و گفت: این تعاملات می‌تواند باعث گسترش روابط تجاری و اقتصادی ایران و چک شود.
معاون استاندار آذربایجان شرقی با بیان این که ظرفیت‌های اقتصادی و گردشگری دیگری نیز در این استان وجود دارد، گفت: وجود منطقه آزاد ارس و مناطق گردشگری از مزیت‌های بزرگ استان است که عامل مهم و تاثیرگذاری در افزایش ارتباطات به شمار می‌رود.
کاردار سفارت جمهوری چک در تهران نیز با تاکید بر ضرورت افزایش همکاری‌های دوطرفه ایران و جمهوری چک، از تمایل و تلاش سران این کشور اروپایی برای توسعه روابط با جمهوری اسلامی ایران خبر داد.
پیتر اشتپانگ با اشاره به ظرفیت‌های سرمایه‌گذاری تبریز در حوزه ماشین‌آلات صنعتی سنگین، علاقمندی کشورش را برای همکاری با آذربایجان شرقی در این زمینه اعلام کرد و گفت: در سفرهای بعدی که به تبریز خواهم داشت راه‌های توسعه همکاری دو طرفه را بررسی و ظرفیت های صنعتی و تجاری ایران را در جمهوری چک شرح می‌دهم.
وی سپس با اشاره به این که راه‌های گسترش روابط تجاری و اقتصادی تهران - پراگ بدون رفع تحریم ها نیز امکان پذیر است، ابراز داشت: جمهوری اسلامی ایران ظرفیت ها و پتانسیل های زیادی دارد.
وی همچنین با اشاره به اینکه امیدواریم هیئت مذاکره کننده ایرانی در وین با گروه ۱+۵ به نتایج خوبی دست پیدا کنند، افزود: بدون شک با حصول توافق شاهد افزایش مراودات سیاسی و اقتصادی جمهوری چک با ایران خواهیم بود.
کاردار سفارت جمهوری چک در تهران با تاکید بر ضرورت همکاری و تعامل بازرگانان تبریزی و جمهوری چک اظهار داشت: تولید واگن و تراموا می تواند برای بازرگانان چک جذاب باشد که باید از این فرصت استفاده کرد.
وی با بیان اینکه اتاق های بازرگانی دو کشور می توانند در افزایش تبادلات نقش قابل توجهی ایفا کنند، گفت: تلاش می کنیم روابط با ایران در تمام زمینه توسعه یابد و دوست نداریم این روابط فقط به تهران ختم شود.