نخستین تراکتور سنگین کشور با قدرت 150 اسب بخار پس از دو سال تلاش متخصصان داخلی با حضور وزیر جهاد کشاورزی و استاندار آذربایجان شرقی در کارخانه تراکتورسازی تبریز رونمایی و خط تولید آن شروع به کار کرد.
به گزارش خبرگزاری برنا از تبریز، قیمت تمام شده این تراکتور که پیش از این نیاز کشور به آن از طریق واردات تامین می‌شد، کمتر از دو میلیارد ریال است، در حالی که نمونه خارجی آن با قیمت بیش از چهار میلیارد ریال در بازار ایران عرضه می‌شود.
تراکتور مدل ITM1500 دارای قابلیت توربو شارژ، گیربکس سنکرون و خزشی، سامانه هیدرولیکی، فرمان هیدرو استاتیک، 12 دنده جلو و پنج دنده عقب است که با رعایت استانداردهای آرگونومیک تولید شده است.
وزیر جهاد کشاورزی در آیین رونمایی از این محصول در گروه صنعتی تراکتورسازی ایران، با اعلام این که تولید تراکتور سنگین 150 اسب بخار در داخل کشور جزو آرزوهای من بود، اظهار داشت: چند سال پیش ما خوشحال بودیم که توانستیم تراکتور سنگین به کشور وارد کنیم در حالی که امروز با کمال اقتدار و افتخار‌، شاهد تولید آن در داخل هستیم.
محمود حجتی با خطاب قرار دادن مدیر عامل و کارشناسان تولید تراکتورسازی ‌ایران، افزود: کاری که شما کردید کارستان است و این اقدام شما یک اقدام فراموش نشدنی در صنعت کشور به ویژه صنعت کشاورزی خواهد بود.
وی با بیان این که نیاز کشور به 150 هزار دستگاه تراکتور سنگین با تولید محصول جدید تراکتورسازی تبریز برآورده شد، افزود: این محصول جدید در مقایسه با مشابه خارجی آن به مراتب بهتر و دارای مزیت بیشتری است و هزینه های تولید را در کشور کاهش می دهد.
حجتی افزود: این تراکتور سنگین توانایی شخم عمیق را دارد و این ظرفیت به کشاورزان برای افزایش تولید کمک قابل توجهی خواهد کرد.
استاندار آذربایجان شرقی هم در حاشیه این مراسم راه‌اندازی خط تولید تراکتور سنگین در تبریز را یک دستاورد ملی بسیار ارزشمند دانست و گفت: این محصول جدید برای دستیابی به اهداف بخش کشاورزی و توسعه آن و بی نیازی از واردات این نوع تراکتور به بهره برداری رسید.
اسماعیل جبارزاده افزود: کشاورزی محور توسعه و رکن استقلال هر کشور است و برای فراهم آوردن و بسترسازی به منظور کاهش مشکلات کشاورزان برای افزایش تولید باید از هیچ تلاشی فروگذار نباشیم./ف