معاون برنامه ریزی، نظارت و هماهنگی اقتصادی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز  با بیان این که خوشبختانه آذربایجان شرقی از نظر وضعیت قاچاق جزو استان‌های مشکل‌دار کشور نیست، گفت: البته تلاش و مراقبت بیشتر در این زمینه ضروری است.
به گزارش خبرگزاری برنا از جلفا، علیرضا بیات افزود: متاسفانه میزان قاچاق از مرزهای کشور رقم قابل توجهی است که صدمات و تبعات زیادی به بخش تولید، صنعت و اشتغال وارد می‌کند.
وی در ادامه به عوامل موثر در بروز پدیده قاچاق از جمله مسیرهای شبه‌قانونی و پیچیدگی قوانین و مقررات صادرات و واردات اشاره کرد و گفت: تعدد دستگاه‌های دخیل در صدور مجوزهای صادرات و واردات و موازی‌کاری آنها باعث بالا رفتن هزینه‌های تجارت قانونی و ایجاد زمینه‌های تخلف می‌شود.
بیات با بیان این که با وجود تلاش‌های نیروهای امنیتی و نظامی، قاچاق فاقد هر گونه ریسکی است، افزود: در سال گذشته 1200 میلیارد تومان کالای قاچاق کشف شد که میزان جریمه صادر شده برای پرونده‌های مربوط به آن تنها 640 میلیارد تومان و میزان جریمه اجرا شده 34 میلیارد تومان بود.
معاون ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز، اصلاح فرایندها و شفاف‌سازی عملیات تجاری و تسهیل قوانین و مقررات را از جمله سیاست‌های کلی مبارزه با قاچاق اعلام کرد و گفت: در این زمینه 118 برنامه راهبردی تدوین و به دستگاه‌های مربوطه ابلاغ شده است.
وی، برخورد با پرونده‌های کلان قاچاق را از جمله رویکردهای جدید نیروی انتظامی عنوان کرد و گفت: در سال جاری کشفیات نیروی انتظامی 30 درصد افزایش داشته و به موازات آن واردات قانونی برخی کالاها مانند تلفن همراه نیز بیشتر شده است.
بیات همچنین منطقه آزاد ارس را پتانسیل بسیار خوبی برای رونق اقتصادی و کمک به اقتصاد مقاومتی دانست و افزود: سیاست ها و برنامه های تدوین شده در منطقه آزاد ارس در راستای حمایت از تولید و صنعت و کاهش واردات بی رویه است و مورد حمایت می باشد.
روسای کمیته‌های چهارگانه کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان نیز در این جلسه با ارایه گزارشی از عملکرد این کمیته‌ها، مبارزه هدفمند با پدیده قاچاق را نیازمند فرهنگ‌سازی در خصوص استفاده از کالای تولید داخل دانستند و بر ارتقای کیفیت تولیدات داخلی به موازات مبارزه با قاچاق تاکید کردند.
در این جلسه همچنین با اهدای لوح سپاس از تلاش‌های استاندار و سایر اعضای کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز آذربایجان شرقی از سوی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز قدردانی شد./پ