به گزارش خبرگزاری برنا از تبریز، تراب محمدی با بیان این مطلب افزود: شواهد سطحی به دست آمده از سطح این اثر بیانگر وجود استقرارهائی مربوط به دوران تاریخی و دوره اسلامی خصوصا قرون میانه در این مكان است.

وی گفت: این محوطه به صورت تپه ماهور است و پراكندگی سفال در سطح آن بسیار زیاد مشاهده می شود كه مربوط به قرون میانه دوره اسلامی است و بقایای سازه های سنگی در حریم شمالی اثر مشاهده می شود.

رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یادآور شد: تسطیح حریم شرقی و جنوبی اثر و تبدیل آن به زمین كشاورزی از جمله دخل و تصرف انجام شده و مشهود در محوطه بایقوش خرابه سی است.

محمدی با اشاره به وجه تسمیه اثر گفت: نام اثر متشكل است از دو واژه بایقوش به معنی جغد و خرابه سی به معنی مخروبه است و از آنجایی كه این محوطه متروك و مخروبه شده و محل زندگی پرندگان و حیوانات شده توسط اهالی روستای ساری قیه به نام بایقوش خرابه سی نامگذاری شده است.

رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان با اشاره به آسیب های وارده به این بنا آن را در حالت مضطرب خواند و گفت: بناهای تاریخی هر کشوری، بخشی از شناسنامه فرهنگی آن کشور است كه ما موظف هستیم این میراث های گرانبها را حفظ نماییم و بدیهی است شناسایی و ثبت یک اثر در فهرست آثار ملی گام اول و مهم این جریان است.

وی تصریح كرد: طبق ماده 564 قانون مجازات اسلامی، هر كس بدون اجازه سازمان میراث فرهنگی و برخلاف ضوابط مصوب اعلام شده از سوی سازمان مذكور به مرمت یا تعمیر، تغییر، تجدید و توسعه ابنیه یا تزئینات اماكن فرهنگی – تاریخی ثبت شده در فهرست آثار ملی مبادرت كند، ه حبس از شش ماه تا دو سال و پرداخت خسارات وارده محكوم می شود.
گفتنی است، محوطه بایقوش خرابه سی یكی از 16 اثر از میراث فرهنگی و معنوی آذربایجان شرقی است كه در خرداد ماه سال جاری در سومین همایش شورای عالی سیاست گذاری در استان چهار محال و بختیاری در فهرست آثار ملی به ثبت رسید.