به گزارش خبرگزاری برنا از تبریز، سید محمد تقی علوی رییس دانشگاه تبریز در جمع خبرنگاران بر ضرورت انجام پژوهش‌های علمی در بررسی وضعیت دریاچه ارومیه تأکید کرد و افزود: با توجه به اهمیت موضوع دریاچه ارومیه اقدام به تشکیل این کمیته توسط دانشگاه تبریز و برپایی جلسات منظم در این خصوص شده است.

وی هدف از تشکیل این کمیته را بررسی علمی وضعیت این دریاچه، ارزیابی ابعاد زیست محیطی دریاچه ارومیه و ارایه نظرات کارشناسی در این زمینه عنوان کرد و گفت: با توجه به پتانسیل‌های علمی دانشگاه تبریز و بهره‌مندی از وجود اساتید برجسته و صاحب‌نام با تشکیل این کمیته تلاش شده تا وضعیت دریاچه ارومیه از ابعاد مختلف مورد بررسی قرار گیرد.

علوی اقدام برای انجام کارهای پژوهشی، اولویت‌بندی طرح‌های کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت جهت شادابی و ادامه حیات دریاچه ارومیه را از برنامه‌های این کمیته اعلام کرد و گفت: در این کمیته علاوه بر ارایه پیشنهادات جدید، راهکارهای ارایه شده برای نجات دریاچه ارومیه نیز مورد بررسی قرار می‌گیرد.

وی با اشاره به گستردگی ابعاد تغییرات وضعیت دریاچه ارومیه گفت: برهمین اساس تلاش شده به منظور بررسی وضعیت دریاچه ارومیه از منظرهای مختلف از وجود اساتید دانشکده‌های مختلف دانشگاه تبریز از جمله دانشکده‌های علوم طبیعی، فنی و مهندسی، عمران، کشاورزی، علوم انسانی و اجتماعی، شیمی در رشته‌های مختلف از جمله زیست محیطی، کشاورزی، جغرافیا، فنی و مهندسی استفاده شود.

رییس دانشگاه تبریز با اشاره به شرایط اقلیمی و زیست محیطی حاکم بر این دریاچه خاطرنشان کرد: هر اقدامی برای رسیدگی به وضعیت دریاچه ارومیه باید با همکاری صاحب‌نظران، کارشناسان و دستگاه‌های قانونگذار و اجرایی در کنار هم صورت گیرد که تشکیل این کمیته بستر لازم را می‌تواند در این راستا برای هماهنگی‌های لازم برای نجات دریاچه ارومیه فراهم کند.