به گزارش خبرگزاری برنا از تبریز، حجت‌الاسلام محمدرضا میرتاج‌الدینی، معاون پارلمانی رییس جمهور در مراسم بزرگداشت استاد سیدمحمدحسین شهریار و روز ملی شعر و ادب در تبریز با بیان این مطلب افزود: شهریار با قرآن و نهج‌البلاغه مانوس بود و روح قرآنی و عشق به ائمه‌اطهار و اهل‌بیت(ع) در اکثر اشعار وی معلوم و مشهود است.

میرتاج‌الدینی ادامه داد: شهریار حتی در شورانگیزترین غزل‌هایی که آتش‌زن دل‌ها است آن نشانه صفا و روحانیت را از خود باز گذاشته و دیوان او مشحون و مملو از مناجات‌ها، ترجمه‌ها و اقتباسات از فرمایشات امیرمومنان‌علی(ع) است.

وی در ادامه گفت: به تعبیر مقام معظم رهبری، شهریار حکیم و فرزانه بوده است. عاشق عارفی که دیوانش مملو از معارف عالیه الهی است و شاهد پرمدعای این عشق و عرفان، آثار به جا مانده از وی است.

معاون پارلمانی رییس جمهور، اظهار داشت: شهریار با مظاهر غرب‌زدگی و مدرنیته در جدال بود و توجه وی به ارزش‌های زیبای ایرانی و عادات و رسوم فولکلور اقوام ایرانی و مناجات عاطفی و انسانی شرقی و ایرانی موجب شد تا وی در عصر شیفتگی به مظاهر دنیای غرب و مدرنیته و عصر ماشین، اثر بی بدیل و بزرگترین شاهکار ادبیات ترکی یعنی حیدربابایه سلام را آفرید.

میرتاج‌الدینی اضافه کرد: استاد شهریار همزمان با شروع انقلاب اسلامی و حتی پیش از آغاز انقلاب کبیر مردمی، طبع و قلم خود را در جهت موضوعات انقلاب اسلامی وقف کرد و در این عرصه جزو پرکارترین شعرا بود و بی‌دریغ در تمام عرصه‌ها هرگاه قلم خود را لازم تشخیص داده اثری بی‌بدیل خلق کرده است.

وی در پایان تاکید کرد: عشق او به امام و رهبری زبانزد مردم است و به تعبیر مقام معظم رهبری شهریار یکی از بزرگترین شاعران همه دوران‌های تاریخ ایران است.