به گزارش خبرگزاری برنا از تبریز، سیدمحمد حسینی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در مراسم بزرگداشت روز ملی شعر و ادب فارسی و استاد شهریار در تبریز با بیان این مطلب گفت: عشق به انسانیت و مضامین انسانی در اشعار شهریار موج می‌زد و شهریار جامع مضامین انسانی و دینی بود.

وی با اشاره به اشعار نغز و انقلابی استاد شهریار افزود: شهریار در تمام عرصه‌های انقلاب، حضوری موثر و برجسته داشت و برای حفظ تمامیت ارضی کشور اشعار گران‌سنگی سروده است.

حسینی مردمی‌بودن و ولایت‌مداری شهریار را شاخصه‌ای مهم عنوان کرد و  ادامه داد: انس و الفت وی با بزرگان فرهنگ و ادب شخصیتی برجسته و ممتاز از او پدید آورده بود.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، در ادامه تصریح کرد: شهریار شهادت را برترین معراج عشق و ملایکه را در رکاب شهدا می‌دانست و اخلاص و ارادت وی به رهبر انقلاب، رزمندگان اسلام و شهدا را در کمتر شاعری می‌توان یافت.

این مسوول در ادامه بیان داشت: تاثیر و نفوذ معنوی شهریار از مرزهای جغرافیایی فراتر رفته و حتی در کسانی که سنخیت فرهنگی با وی نداشتند، از جمله انیشتین آنچنان تاثیر ژرف و شگرفی داشت که وی را به احترام در برابر اشعار و شخصیت والای شهریار واداشت.

حسینی تصریح کرد: پیام شهریار به انیشتن مبین روح لطیف و انسانی و صلح‌جوی مردم ایران اسلامی است که همواره تولید سلاح‌های جنگی و ضدانسانی را مذموم می‌شمارند و همواره در جست‌وجوی حقیقت بوده و مروج فرهنگ متعالی بشری هستند.

وی حس وطن‌دوستی و خدمت به آرمان‌های جامعه اسلامی را از دیگر ویژگی‌های بارز شخصیتی استاد شهریار عنوان کرد و گفت: شهریار در برابر موقعیت‌ها و دعوت‌های فراوان دگراندیشان ایستادگی کرده و مشرق زمین و ایران را خاستگاه علم، ادب، فضل و دانش می‌شمرد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به انس، الفت روحی و عملی شهریار با قرآن کریم اشاره کرد و افزود: همین ویژگی بارز در شهریار موجب ایجاد شخصیتی ممتاز، منحصربه‌فرد و ماندگار در ادبیات، تاریخ ایران و جهان شد.

حسینی همچنین در پایان از بزرگداشت "کمال خجندی" از شعرای بنام آذربایجان در آینده‌ای نزدیک خبر داد و گفت: در راستای برنامه‌های فرهنگی و هنری وزارت  فرهنگ و ارشاد اسلامی از شعرا و بزرگان عرصه علم و ادب در تهران و استان‌ها تجلیل می‌شود.