به گزارش خبرگزاری برنا از تبریز، تراب محمدی، رییس شورای ثبت آثار تاریخی و فرهنگی استان با بیان این مطلب اظهار داشت: این حمام طبق اطلاعات برخی منابع تاریخی در سال 700 هجری شمسی توسط غازان شاه در تبریز بنا شده است.

محمدی خاطر نشان كرد: حمام شنب غازان سال 1133 بر اثر زلزله تخریب و در سال 1345 توسط عباسعلی‌بن حاج محمدحسن دوباره تجدید بنا شد.

وی با اشاره به اینكه طاق كنونی بنا در سال 1351 بنا شده است، افزود: كالبد وضع موجود بنای حمام شنب غازان به دوره قاجاریه مربوط می‌شود.

رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری آذربایجان‌شرقی با اشاره به ویژگی‌های خاص این حمام گفت: پلان بنا شكل خاصی داشته و مانند ابنیه هم دوره
خود نیست.

محمدی در ادامه تشریح كرد: حمام شنب غازان در یك طبقه دارای ورودی، میاندر، گرمخانه، نظافتخانه، سرویس‌های بهداشتی، خزینه و خلوتی می‌باشد.

وی همچنین یادآور شد: این حمام به مساحت 300 مترمربع، وقفی بوده و توسط هیات
امنای مجموعه شنب غازان اداره می‌شود.

رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان، با اشاره به آسیب‌های وارده به این قلعه تصریح کرد: گذشت زمان و رطوبت به عنوان آسیب‌های طبیعی و برخی تغییرات انسانی در فرسوده شدن بنای حمام تاثیرگذار بوده است.

دبیر کارگروه میراث فرهنگی و گردشگری آذربایجان‌شرقی در ادامه سخنان خود اضافه کرد: حمام شنب غازان تبریز به شماره 29526 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

محمدی همچنین یادآور شد: طبق ماده (564) قانون مجازات اسلامی، هر كس بدون اجازه سازمان میراث فرهنگی و برخلاف ضوابط مصوب اعلام شده از سوی سازمان مذكور
به مرمت یا تعمیر، تغییر، تجدید و توسعه ابنیه یا تزیینات اماكن فرهنگی–تاریخی ثبت شده در فهرست آثار ملی مبادرت كند، به حبس از 6 ماه تا 2 سال و پرداخت خسارات وارده محكوم می‌شود.