به گزارش خبرگزاری برنا از تبریز احمد دادرس فیاض با اشاره به اهمیت تبیین ابعاد مختلف قیام عاشورا خاطرنشان كرد: مكتب عاشورا درس بزرگی برای جوامع بشری است و توجه دقیق و درست به زوایای پنهان این مكتبِ انسان‌ساز یكی از وظایف اهل فرهنگ و هنر است كه باید با تامل و ژرف نگری بیشتری برای جلوگیری از تحریفات و بدعت‌ها با اشكال صحیح و در قالب زیبای هنر بدان توجه کنند.

وی افزود: ترو‌یج فرهنگ عاشورا و اهداف والای حركت و قیام امام حسین (ع)، گامی در جهت شناساندن مسیرهای تعالی و سعادت بشر است.
 
وی گفت: نام امام حسین(ع) و نهضت عاشورا با صداقت، شجاعت، دیانت، ایثار و استقامت درآمیخته و تبیین صحیح و ارایه آن به بشر‌یت، جوامع انسانی‌ را به سمت رشد وتوسعه‌ و تعالی سوق می دهد.

دادرس افزود: هنر متعهد، خلاق و اند‌یشمند، اگر در خدمت مكتب حسینی قرار بگیرد، نه تنها جذابیت و پویایی را دربر خواهد داشت، بلكه از سوی دیگر به هنر نیز رنگ و بوی الهی داده و آن را ارزشمند خواهد ساخت.

رییس اداره‌ فرهنگ و ارشاد اسلامی مراغه با اشاره‌ به برگزاری هفتمین سوگواره‌ خورشید گفت: سوگواره خورشید در محورهای اجرای نمایش صحنه‌ ایی، مداحی و واقعه‌خوانی توسط هنرمندان انجمن هنرهای نمایشی و با همكاری هیأت های حسینی و مذهبی مراغه از اول تا پنجم بهمن‌ماه امسال در تالار صوفی این شهرستان برگزار می شود.