به گزارش خبرگزاری برنا از تبریز، تراب محمدی، رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان با بیان این مطلب اظهار داشت: همزمانی برگزاری همایش تبریز پایتخت تشیع جهان اسلام با ماه ذیحجه و برگزاری كنگره عظیم و معنوی حج و حضور تعداد قابل توجهی از علمای دعوت شده به همایش در سرزمین مقدس وحی، یكی از دلایل این تغییر زمان است.

وی خاطر نشان كرد: همچنین با توجه به ادامه داشتن ارسال مقالات ارزشمند به دبیرخانه همایش و استقبال صورت گرفته از سوی اندیشمندان داخلی و خارجی، زمان برگزاری این همایش به فرصت مناسب‌تری موكول شد.

محمدی، حضور قابل توجه مسلمانان كشورها را در مراسم حج نشانه قدرت انكارناپذیر اسلام در جهان خواند و گفت: این حضور در خانه خدا عامل وحدتی برای مسلمین به شمار می‌رود.

رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان، با اشاره به اظهار علاقه‌مندی علمای كشورهای مختلف و داخل كشورمان برای حضور در همایش تشیع یادآور شد: استقبال از حضور در این همایش نشانه قدرت اسلام و ترویج تفكر شیعه در جهان امروز است.

علوی، با اشاره به تاكیدات رهبر معظم انقلاب بر فراگیر شدن بیداری اسلامی در جهان بیان کرد: انقلاب اسلامی ایران با همراه داشتن تفكر شیعی، سرمشق خوبی برای مقابله با استبداد در سایر كشورها بوده است.

وی، در ادامه سخنان خود تصریح كرد: برگزاری چنین همایشی می‌تواند در انتقال هر چه بیشتر فرهنگ تشیع و توسعه آن در جهان اسلام موثر باشد.

محمدی، همچنین گفت: محورهای این همایش شامل ورود و گسترش تشیع در آذربایجان، کتاب‌شناسی تاریخ تشیع در آذربایجان، آذربایجان و اهل‌بیت عصمت و طهارت(ع)، حکومت‌های محلی آذربایجان و تشیع، نقش علما و متفکران در گسترش تشیع در آذربایجان، تبریز و تشیع و تشیع در آینه ادبیات و هنر آذربایجان است.

رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان، تاكید كرد: باتوجه به جابجایی زمان برگزاری همایش، علاقه‌مندان می‌توانند مقالات خود را به دبیرخانه همایش بین‌المللی تبریز پایتخت تشیع جهان اسلام ارسال كرده و جهت آگاهی از اخبار و اطلاعات مرتبط با همایش به تارنمای اینترنتی این همایش به نشانی www.tab-shiite.ir مراجعه كنند.

گفتنی است، نخستین همایش بین‌المللی تبریز، اولین پایتخت تشیع جهان اسلام توسط سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان و با مشاركت استانداری آذربایجان‌شرقی و دانشگاه تبریز برگزار شده و حوزه‌های علمیه، مراكز آموزش عالی كشور و همچنین سپاه عاشورای استان نیز در برگزاری آن همكاری خواهند داشت.