به گزارش خبرگزاری برنا از تبریز، تراب محمدی افزود: بهره برداری از فاز اول خانه پروین اعتصامی، همزمان با با سالروزتولد این شاعر نامدار ایرانی با حضور استاندار آذربایجان شرقی انجام می گیرد.
وی تصریح كرد: خانه پروین اعتصامی پس از تكمیل مرمت و بازسازی فاز اول آن ، به مركز دائمی نمایشگاه های سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی تبدیل می شود .
محمدی با اشاره به بخش های مختلف این خانه گفت: خانه پروین اعتصامی از دو طبقه و یك زیر زمین تشكیل شده كه دو اتاق و یك سالن در طبقه اول شامل دو ورودی شرقی و غربی و دو بهار خواب، سه اتاق كه یكی از آنها به آب انبار قدیمی راه دارد و یك تنور پخت نان كه طی مرمت از زیر خاك بیرون آمد در طبقه بالای راه پله قرار دارد.
رئیس شورای ثبت آثار تاریخی و فرهنگی استان در فهرست آثار ملی مساحت كلی این خانه را هزار و 300 متر مربع اعلام كرد و افزود: زیر زمین خانه نیز از یك حوضخانه با سقف كلیل آذری و پنج اتاق گهواره ای تشكیل شده است و بیش از 920 متر مربع از مساحت خانه پروین اعتصامی به حیاط اختصاص دارد. 
محمدی با اشاره به اقدامات مرمتی انجام گرفته در این خانه خاطرنشان كرد: تعویض نمای ساختمان، تعویض تیرهای چوبی سقف، درهای ورودی به داخل ساختمان و پنجره ها، مرمت كلی بهارخواب ها و ساخت سردرب برخی از مرمت های انجام گرفته در این اثر به شمار می رود.
وی تشریح كرد: تقویت، سفیدكاری و گچ كاری شده دیوارهای زیرزمین، كفسازی حیاط، اضافه كردن نگهبانی و سرویس بهداشتی به حیاط و اضافه كردن هشتی ورودی به ساختمان از دیگر عملیات بازسازی و مرمتی در خانه پروین اعتصامی محسوب می شود.
رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان، پروین اعتصامی را یكی از افتخارات و مشاهیر تبریز دانست و گفت: اشعار پروین اعتصامی بیشتر شامل مضامین اخلاقی و عرفانی بود كه موضوعات حکمتی و اخلاقی را با زبانی ساده و شیوا بیان می كرد.
محمدی خاطرنشان كرد: با گذشت هفتاد سال از درگذشت این شاعر گرانقدر، هنوز اشعار حكیمانه و سرشار از مفاهیم اخلاقی و پندآموز وی تحسین شده و از پروین اعتصامی به عنوان یكی از بزرگترین شاعران زن معاصر یاد می شود.