به گزارش خبرگزاری برنا از ارومیه شب گذشته مراسم گرامیداشت هفته دفاع مقدس در مجتمع گردشگری و تفریحی توریستی باری ارومیه با سلسله برنامه‌های هنری مرتبط با سینمای دفاع مقدس برگزار شد که مشروح گزارش این مراسم از نظر می‌گذرد.

برای مراسم بزرگداشت سینماگران دفاع مقدس احمد رضا درویش کارگردان فیلم‌های کیمیا و سرزمین خورشید به باری دعوت شده بود تا با پخش فیلم‌هایی از او برای مدعوین نقش هنر متعهد در تصویرسازی باورهای ملتی که در جنگ 8 ساله تجلی یافته است تبیین شود و کارگردانی تقدیر شود که خواسته است اسکارش را بینندگان و خانواده شهدا در داخل کشور بگیرد.

خانواده خسرو شکیبایی، هنرمند مردمی فقید سینما و تلوزیون ایران نیز دعوت شده‌اند تا باز، یاد و خاطره کیمیا، هامون و خانه سبز، اتوبوس شب و ترانه دلنشین مادر من، مادر من تو یاری و یاور من ... دوباره در خیال مدعوین شیرین و شیرین‌تر شود.

صدای منحصر به‌فرد خسرو شکیبایی همچنان در گوشه ذهن بسیاری از دوستدارانش ثبت است و به این زودی‌ها از خاطرها نخواهد رفت.

گروهی دیگر از هنرمندان کشوری و استانی نیز به این مراسم دعوت شده‌اند و تعدادی از مدیران مرتبط به موضوع گردشگری و سرمایه گذاری نیز در مراسم حضور دارند و تعدادی از پیشکسوتان اهالی رسانه نیز جزو مدعوین قرار دارند و موشکافانه به رصد گفته‌ها و ناگفته‌های مراسم می‌پردازند.

مراسم پس از تلاوت قرآن و سرود ملی کشورمان با پخش کلیپی آغاز می‌شود که توسط سپاه شهدا آذربایجان غربی با موضوع شهید باکری و همرزمانش تهیه شده است، می‌توان در بین مدعوین مشاهده کرد که صدای آهنگران از پس دو دهه هنوز می‌تواند اشک چشم‌های جوانان این سرزمین را بر گونه‌هایشان جاری سازد.

کلیپ کوتاه است اما صحنه‌هایی ناب دارد که در هر آنش یک دلاوری در خون می‌غلطد تا خشت خشت سازندگی ایران با خون رنگین آنان قوام گیرد و ساخته شود.

در کلیپ تصویری از شهید مهدی باکری وجود دارد که این دلاور، دقایقی، آرام به چند پتوی سربازی تکیه داده و خوابیده است و فیم بردار فرصتی یافته تا از خواب او نیز تصاویری بگیرد...

پخش همین کلیپ حال و هوای سالن مراسم را تغییر می‌دهد و همه به یاد می‌آورند که در چه سرزمین دلاور پروری حضور دارند.

کیامرز کیهانفر موسس مجتمع باری که این روزها رییس کمسیون گردشگری اتاق ایران و ارومیه نیز هست، به‌عنوان اولین سخنران پشت تریبون قرار می‌گیرد.

او تاکید دارد که به مسوولان ثابت شود که در بخش خصوصی نیز بزرگداشت هفته دفاع مقدس به شایستگی صورت می‌گیرد و این موضوع باید توسط دولتمردان جدی گرفته شود.

او اشاره‌ای به گذشته زندگی خود در دوران انقلاب و جنگ می‌کند و خاطره‌ای از نخستین روز جنگ را نقل می‌کند که نشان می‌دهد او نیز مثل هر ایرانی جنگ را با عمق وجود خود درک کرده است.

کیهانفر بر این باور است که شهید قلب زنده تاریخ است.

او باور خود را اینگونه تشریح می‌کند که وقتی قلب یک انسان زنده باشد حتی اگر مرگ مغزی شده باشد باز امکان اهدا اعضای بدن به نیازمندان وجود دارد که این کار به دیگر انسان‌ها امکان حیات دوباره می‌دهد، بنابراین شهدا نیز زنده‌اند چراکه همچنان جامعه ما از آثار گرانبهای رزم و دلاوری‌های آنها متنعم است.

گرچه بانیان برگزاری مراسم گرامیداشت هفته دفاع مقدس در باری فرزند کیهانفر و جوانان شاغل در این مجتمع هستند، اما باز او معتقد است که عملکردهای ضعیف باعث شده جایگاه شهدا آنگونه که سزاوار است به جوانان انتقال نیابد که این ابراز عقیده تامل برانگیز و شایسته توجه مسوولان است.

به گفته او ملتی که تاریخ خود را بزرگ ندارد شکست می‌خورد و ما همیشه از اعتقاداتمان با جانمان دفاع می‌کنیم.

او می‌گفت که افتخار می‌کند به عنوان بخش خصوصی سرمایه گذاری می‌کند، اما از نماینده ولی فقیه در استان لوح تقدیر می‌گیرد که این یک ارزش است.

کیهانفر معتقد بود در اتاق بازرگانی باید اقتصاد مقاومتی به‌درستی تعریف و پیاده سازی شود و آنچه که الان اتفاق می‌افتد، اقتصاد مقاومتی مدنظر رهبر انقلاب نیست.

او گریزی به مسایل اعتقادی و تعارض در برخورد غیر مسوولانه در پدیده‌های اجتماعی بویژه در مواجهه با جوانان نیز زد و گفت: باید با نسل جوان ارتباط سازنده و موثر برقرار کنیم و آگاهی بخشانه برخورد نماییم.

موسس مجتمع گردشگری باری ارومیه با مثال زدن موضوع سنگسار به‌عنوان حکمی که باید از سوی افرادی که گناهی ندارند اجرا شود مفهومی بود که از آن به مبتلائات امروز جهان اسلام پرداخت و گفت: قرآن را آنگونه که باید نشناخته‌ایم، تفسیر به رای و سانسور قرآن زایش و رویش سلفی گری و وهابی گری و امثالهم را در پی می‌آورد و همانگونه که امام حسین (ع) را به‌درستی معرفی نمی‌کنیم چراکه نزدیکترین یاران امام بیشترین ظلم را به آن حضرت کردند و این باید درسی برای ما باشد تا هوشیار باشیم.

به عقیده او تقدس دادن به غیر مقدس‌ها مطلوب نیست، چون می‌گفت باید مقدسات دست یافتنی و قابل الگو گیری باشند تا زمینه توفیق افراد جامعه را فراهم آورند.

کیهانفر خاطراتی از جنگ را ذکر کرد تا بیان کند توفیقاتش مثل همه مردم ایران در پیوند با وقایع انقلاب و دفاع مقدس و شرایط ایران بوده است.

محمدرضا کرباسی مدیرکل اتاق بازرگانی و صنعت اسلامی و دبیرکل اتاق بازرگانی و صنعت اکو دیگر سخنران این مراسم بود که با گرامیداشت یاد و خاطره شهدا و تجلیل از دلاوری‌های آنان و نقش هنرمندان متعهد کشور در به تصویر کشیدن این دلاوری‌ها گفت: امروز رسالت ما بیان پیشرفت‌های کشور در قالب هنر نیز هست و در این زمینه کارهای انجام نشده فراوانی وجود دارد.

او گفت: پیشرفت روز افزون کشور ثمره خون شهداست که باید پاس داشته شود.

به عقیده او معرفی جمهوری اسلامی در جهان با پذیرایی کشورهایی که علقه‌های کمتری با آمریکا دارند، بسیار سهل تر است که نمونه‌هایی از آن در اجلاس جنبش عدم تعهد در تهران پدیدار شد.

به نظر او ما نتوانسته‌ایم آنچه را که داریم به جهان معرفی کنیم.

او گفت: حتی ظرفیت‌های دو استان آذربایجان غربی و شرقی نیز به خوبی معرفی نشده است.

به گمان وی تبیین داشته‌هایمان یک ضرورت است و بسترسازی آن باید توسط دولت انجام گیرد.

تکیه اصلی سخنرانی وی متمرکز بر موضوع گردشگری سلامت بود که به زعم او در جهان امروز یک رویکرد موثر و جدید است.

می‌گفت: در سال ۲۰۱۱ یک میلیارد گردشگر در دنیا داشته‌ایم که هزار میلیارد دلار درآمد داشته است.

بنابر اعلام او سهم کشورهای اسلامی در این میزان به ترتیب با ایفای نقش ترکیه با با 30 میلیون، مالزی 25 میلیون و مصر 18 میلیون گردشگر مشخص است و ایران نیز طبق آمارها یک میلیون نفر گردشگر داشته که بخش اعظمی از این آمار پیله وران شاغل در نقاط مرزی هستند که فقط مهر بر دفترچه‌هایشان خورده است.

به اذعان او گردشگر انتقال فرهنگ را برعهده دارد.

کرباسی این را هم گفت که صد میلیارد دلار درآمد سالانه گردشگری سلامت در سال گذشته در جهان بوده که فقط سه درصدش مربوط به کشورهای اسلامی بوده است.

بنابر اعلام او رشد دادن گردشگری سلامت یک ضرورت است که بعد از برگزاری کنفرانسی تخصصی در دو سال پیش تعداد گردشگران سلامت کشور دو برابر شده است.

این مقام مسوول گفت: سرمایه گذاری بخش خصوصی در آذربایجان غربی نگاه مهربانانه و همراهی دولت را طلب می‌کند.

عبدخدایی مشاور رییس اتاق ایران در امور گردشگری و معاون اسبق وزیر ارشاد نیز دیگر سخنران این مراسم بود که او نیز با تجلیل از دلاورمردان دفاع مقدس و اهمیت کار هنرمندانه در جاودانه سازی آن رشادت‌ها می‌گفت دیدن اشک‌های دختر کیهانفر در این مراسم تحت تاثیرش قرار داده است.

او نیز ضرورت معرفی ظرفیت‌های گردشگری کشور حتی به کشورهای همسایه را متذکر شد و بر حمایت عملی دولت در جذب سرمایه گذاریها به این بخش تاکید کرد.

پیش از سخنرانی وحید جلال زاده استاندار آذربایجان غربی، مدعوین به احترام حضور قنبرزاده پدر سه شهید تمام قد ایستادند و برای شادی شهیدان این خانواده و شهدای انقلاب و دفاع مقدس صلوات فرستادند.

جلال زاده به عنوان آخرین سخنران مراسم، نخست با تبریک مناسبت‌های دهه کرامت و هفته دفاع مقدس از کیهانفر به‌خاطر احداث مجموعه گردشگری باری تجلیل کرد و بر اهمیت چنین کارهایی در توسعه گردشگری تصریح نمود.

او گفت که استان آذربایجان غربی جزو ۵ استانی است که در مرزهای جنگ بوده است و ۲۲ روز بعد از ۲۲ بهمن ۵۷ اولین شهید استان تقدیم انقلاب شده است.

وی با یادآوری شهدای شهریورماه گذشته متذکر شد که درباغ شهادت حتی قبل از جنگ و تاکنون پیوسته در این خطه الهی از ایران اسلامی باز بوده است.

او اضافه کرد: افتخار به نگهبانی از این انقلاب می‌کنیم و شهیدان این خطه گواه پاسداری شایسته از انقلاب است که با تقدیم ۱۲ هزار شهید در رده سوم استان‌های شهیدپرور قرار داریم.

جلال زاده تصریح کرد: هم اینک در ایران اسلامی غرق در آرامش هستیم.

استاندار آذربایجان غربی گفت: شهید داده ایم تا کشوری متمدن بر پایه آموزه‌های اسلام بسازیم و در این راه اراده‌هایمان خلل ناپذیر است.

او با مطلوب ارزیابی کردن سخنان سخنرانان قبلی، دستور برگزاری یک همایش معظم کشوری با موضوع گردشگری را صادر کرد و از اکبری و غنی زاده مدیران کل صنعت، معدن و تجارت و میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان خواست به جد این موضوع را پیگیری کنند.

وی گفت: گرچه از آمارهای کلی گردشگری در استان راضی نیستیم، اما در توریسم درمانی پیشتاز هستیم.

جلال زاده تصریح کرد: باید داشته‌های خود را با تقویت سرمایه گذاری‌ها به جهانیان معرفی کنیم و باید واقعیت‌های عینی ایران شناسانده شود.

او بر این نکته تاکید کرد: جبهه امروز ما آوردن توریست و گردشگر است.

در ادامه این مراسم از احمد رضا درویش کارگردان فیلم کیمیا و سرزمین خورشید، همسر خسرو شکیبایی، سیمین اسکندرفر تهیه کننده سینما و تعدادی دیگر از هنرمندان با اهدای الواح و جوایزی تقدیر شد.