به گزارش خبرگزاری برنا، یحیی زینال‌پور در نشست خبری که در مورد طرح‌های نوروزی سال 93 جمعیت هلال احمر که در سالن جلسات هلال احمر آذربایجان غربی برگزار شد، اظهار کرد: جمعیت هلال احمر آذربایجان غربی در نوروز 93 چهار برنامه را اجرا می‌کند.

وی با بیان اینکه نخستین برنامه آمادگی عملیاتی شعب برای سوانح احتمالی در نوروز بوده، ادامه داد: در ایام تعطیلات سطح آمادگی برخی از سازمان‌ها برای پاسخگویی به حوادث احتمالی همانند سیل، زلزله و هر گونه حادثه با وسعت زیاد کاهش می‌یابد، لذا اولویت نخست هلال احمر در ایام نوروز برنامه آمادگی عملیاتی است.

زینال‌پور فوریت‌های دارویی را دومین برنامه مورد اجرای جمعیت هلال احمر در ایام نوروز عنوان کرد و متذکر شد: بخشی از تامین داروهای بیماران خاص در استان توسط هلال احمر انجام می‌شود و در ایام عید نوروز در ارومیه و مهاباد هر روز از ساعت 10 تا 12 اکیپ‌های دارویی هلال احمر ویژه بیماران خاص آماده بوده و داروهای بیماران را ارائه می‌دهند.

وی به طرح ملی امداد و نجات بین جاده‌ای و طرح ملی ایمنی اشاره کرد و گفت: طرح‌های جمعیت جوانان هلال احمر در سال‌های گذشته تحت عنوان راهنمای مسافران اجرا می‌شد و امسال تغییرات عمده‌ای ایجاد شده به طوری که امسال تحت عنوان طرح ملی ایمنی و سلامت جمعیت جوانان هلال احمر اجرا می‌شود.

زینال‌پور با اشاره به اهداف اصلی طرح‌های نوروزی، تصریح کرد: مهم‌ترین اهداف جمعیت هلال احمر در برنامه‌ها کمک به کاهش تصادفات در جاده‌های آذربایجان غربی در نوروز 93 و کاهش زمان طلایی ارائه خدمات پیش بیمارستانی در تصادفات از زمان وقوع تصادف تا رساندن بیمار به بیمارستان است.

وی با بیان اینکه در کشور مدت زمان تصادف تا زمان اطلاع‌رسانی هفت دقیقه بوده و این رقم برای هلال احمر در آذربایجان غربی پنج دقیقه و 45 ثانیه است، تاکید کرد: هلال احمر تلاش می‌کند در نوروز سال 93 زمان کلی برای ارائه خدمات را کاهش دهد تا از مرگ و مصدومیت جلوگیری و سطح کیفی ارائه خدمات و رضایت‌مندی افزایش یابد.

مدیر عامل جمعیت هلال احمر آذربایجان غربی خاطرنشان کرد: خدمات ارائه شده توسط جمعیت هلال احمر گسترده بوده و در طرح ملی امداد و نجات در درجه نخست حضور اکیپ‌های امدادی در جاده‌ها امنیت فکری و آرامش خاطر ایجاد می‌کند.

وی افزود: ارائه کمک‌های اولیه، انتقال مصدومان، اسکان اضطراری، اطفاء حریق اولیه، امداد هوایی و... از جمله خدماتی که توسط هلال احمر آذربایجان غربی در ایام نوروز سال 93 ارائه ‌می‌شود.

زینال‌پور اعلام کرد: برای اجرای طرح نوروزی سال 93 منابعی به کارگیری شده که شامل پایگاه امداد و نجات بین شهری، پایگاه‌های کوهستان، پایگاه امداد هوایی، پست‌های ایمنی و سلامت، فضای دوستدار کودک، خیمه‌های نماز بوده و امسال تمامی شعب جمعیت هلال احمر مجهز به کشیک‌های امدادی است.