استاندار آذربایجان غربی با بیان اینكه احیای دریاچه ارومیه از اولویت‌های اصلی دولت تدبیر و امید است، افزود: نجات دریاچه ارومیه امکانپذیر است و وضعیت نگران کننده نیست، فقط همت و تلاش می طلبد.

به گزارش خبرنگار برنا از ارومیه، سعادت شب گذشته در مراسم افتتاح ششمین نمایشگاه بین‌المللی صنایع و ماشین آلات کشاورزی، باغبانی، نهاده ها، دام، طیور، آبزیان و دامپزشکی در ارومیه افزود: اگر ما بتوانیم زراعت حاشیه دریاچه ارومیه را مدیریت کرده و با بهره گیری از نیروی مردم و مشارکت کشاورزان، آنها را به سمت آبیاری های نوین هدایت کنیم بسیاری از مشکلات رفع می شود.

وی ادامه داد: در آخرین جلسه کارگروه نجات دریاچه ارومیه، تشکیل کمیته ای به تصویب رسید تا خروجی های مطلوب برای احیای دریاچه ارومیه در محیط زیست، وزارت نیرو و جهاد کشاورزی را جمع بندی و به دولت ارائه کند.

وی افزود: با توجه به اینکه دولت تدبیر و امید بحران دریاچه ارومیه را در اولویت قرار داده راه حل برون رفت از این مشکل با بررسی های علمی و تخصصی راه حلی بسیار آسان‌تر از چیزی که تصور می‌شد اعلام شد.

وی ادامه داد: در حوزه آبریز دریاچه ارومیه باید راندمان آبیاری افزایش پیدا کند و صرفه جویی در مصرف آب نیز بالا باشد و در قبال این کار کشاورزی نیز باید در مناطق دیگری از استان از جمله شمال استان ترویج و انجام شود.

استاندار آذربایجان غربی گفت: با جلوگیری از توسعه كشاورزی در حوزه آبریز دریاچه ارومیه، توسعه کشاورزی در اراضی حاشیه ارس و منطقه آزاد تجاری ماکو می تواند بسیار مطلوب باشد، زیرا این مناطق از آب و بسترهای مناسبی برخوردارند.

وی با اشاره به ظرفیت های منطقه آزاد تجاری ماكو برای سرمایه گذاری افزود: هم اکنون درصدد ایجاد فرودگاه در این منطقه و سایر بسترها برای تسهیل حضور سرمایه گذاران هستیم و با توجه به زیرساختهای دامی و صنعتی موجود در منطقه آزاد تجاری ماکو این منطقه می تواند نقش بسزایی در توسعه اشتغال و بهبود معیشت و در آمد مردم منطقه داشته باشد.

استاندار آذربایجان غربی احیای دریاچه ارومیه را امكان پذیر دانست و گفت: جلوگیری از تبخیر بیش از حد آب، کشت های جایگزین و تغییر الگوی کشت، استفاده از بذرهای پربازده در مبحث چغندرقند، لایروبی مسیر رودخانه های منتهی به دریاچه ارومیه، کاهش سطح زیر کشت محصولات آب بر در زیر حوضه دریاچه ارومیه و بهره گیری از آبیاری نوین در این بخش جزو عوامل مهم و تاثیرگذار در رفع بحران دریاچه ارومیه است.

ششمین نمایشگاه بین المللی صنایع و ماشین آلات کشاورزی، باغبانی، نهاده ها، آبیاری، دام، طیور، آبزیان و دامپزشکی روز یکشنبه با حضور استاندار آذربایجان غربی، معاونان استاندار و جمعی از مدیران جهاد کشاورزی، تولیدکنندگان بخش های یاد شده از استان های کشور و بیش از 20 کشور جهان در محل نمایشگاه های دایمی ارومیه واقع در پارک جنگلی گشایش یافت.

در این نمایشگاه بیش از 70 موسسه داخلی و نمایندگان موسسات و شرکت های خارجی حضور دارند که 60درصد آنان در بخش کشاورزی و 40 درصد در بخش دامپروری فعال هستند.

گفتنی است در ادامه این مراسم استاندار آذربایجان غربی به همراه معاون سیاسی و امنیتی و معاون برنامه ریزی استاندار به مدت بیش از سه ساعت از این نمایشگاه بازدید کرد.